اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی

Social Media

بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM)

اصطلاح بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM) به استفاده از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی محصولات و خدمات یک شرکت اشاره دارد. این مدل بازاریابی راهی برای شرکت ها فراهم می کند تا با مشتریان فعلی درگیر شوند، به مشتریان جدید دست یابند و در عین حال فرصت ترویج فرهنگ و مأموریت سازمان را پیدا کنند. بازاریابی شبکه های اجتماعی دارای ابزارهای تجزیه و تحلیل هدفمندی است که به بازاریابان اجازه می دهد موفقیت تلاش های خود را پیگیری کنند.

کارکرد بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM)

شبکه های اجتماعی رفتار اجتماعی از جمله نحوه ارتباط ما با یکدیگر را دچار تغییر و تحول کرده است. همزمان با شروع فعالیت شبکه هایی مانند فیسبوک، توییتر و اینستاگرام، کسب و کارها در این فضا مورد توجه قرار گرفتند. آنها شروع به استفاده از این ابزارها برای پیشبرد منافع خود از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی کردند. دلیل اصلی استفاده از بازاریابی شبکه­های اجتماعی پتانسیل تغییر رفتار مصرف کننده توسط شبکه های اجتماعی است.    

شبکه های اجتماعی به بازاریابان این امکان را می‌دهند که طیف وسیعی از تکنیک­ها و استراتژی‌ها را برای تبلیغ محتوا به کار گیرند و مردم را با آن درگیر کنند. بسیاری از شبکه‌های اجتماعی به کاربران اجازه می‌دهند اطلاعات جغرافیایی، سنی و شخصی ارائه دهند. با تکیه بر این اطلاعات بازاریابان امکان بازاریابی هدفمند دارند و محتوای متناسب با مخطبان را در شبکه های اجتماعی تبلیغ می کنند.  

رسانه‌ها و نوع محتوا

اینستاگرام مارکتینگ

مزیت اصلی اینستاگرام نسبت به سایر پلتفرم های رسانه های اجتماعی ماهیت بصری آن است. اگر کسب‌وکاری دارید که از طراحی محصول شما سود می‌برد یا اگر خدماتی دارید که نتیجه نهایی قابل توجهی دارد، اینستاگرام بهترین بستر برای نمایش آن محتوا است.

ویدئو، عکس و متن

همگی محتوای مناسبی برای این پلتفرم شبکه اجتماعی هستند، اما استراتژی بازاریابی شما در نهایت تعیین می‌کند که چه نوع محتوایی را منتشر کنید و چند وقت یکبار آن را پست کنید. ایجاد یک استراتژی قبل از ورود مستقیم به یک پلتفرم شبکه اجتماعی جدید شما را بر روی اهداف و مخاطبان خود متمرکز می کند.

چهار رکن کلیدی بازاریابی رسانه های اجتماعی

استراتژی

این مرحله شامل تعیین اهداف، کانال های شبکه اجتماعی مورد استفاده و تعیین محتوایی است که به اشتراک گذاشته می شود.

برنامه‌ریزی و انتشار

کسب‌وکارها باید طرح‌هایی را پیش‌نویس کنند که چگونگی تولید محتوایشان را تدوین کنند. همچنین برنامه ریزی زمان انتشار محتوا را هم تعیین می¬کند.

گوش دادن و تعامل

نظارت بر رفتار و ادبیاتی که کاربران، مشتریان و دیگران در مورد پست ها، استوری¬ ها و دیگر فعالیت های یک برند دارند برای مراحل بعد امری ضروری است. این فعالیت ممکن است نیاز به اتخاذ یک ابزار تعاملی در رسانه های اجتماعی داشته باشد.

تجزیه و تحلیل و گزارش

بخشی از حضور در رسانه های اجتماعی تحلیل اتفاقات رخ داده بعد از یک فعالیت مشخص در شبکه های اجتماعی است. این امر در ویرایش و تدوین مراحل بعدی بسیار حائز اهمیت است.

شش مورد زیر را در اینستاگرام مارکتینگ درنظر بگیرید

هدف

اهداف خود را برای اینستاگرام تعیین کنید

مخاطب

مخاطبان هدف اینستاگرام را مشخص کنید.

تحلیل

تجزیه و تحلیل رقابتی انجام دهید.

برنامه ریزی

تقویم محتوایی تدوین کنید.

ثبات

یک برند ثابت در اینستاگرام بسازید

افزایش مخاطب

فالوور اینستاگرام خود را با تعامل افزایش دهید.

ملاحظات

بازاریابی شبکه های اجتماعی

یک استراتژی کارآمد در بازاریابی شبکه های اجتماعی ارسال پیام ها و تولید محتوایی است که تک تک کاربران با خانواده، دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارند. این استراتژی به استراتژی دهان به دهان معروف است و مزایای متعددی ارائه می دهد. اول، دسترسی پیام به شبکه‌ها و کاربران را افزایش می‌دهد که ممکن است مدیر رسانه‌های اجتماعی در غیر این صورت قادر به توسعه آنها نبوده باشد. ثانیاً، محتوای به اشتراک‌گذاشته‌شده هنگامی‌که توسط شخصی ارسال می‌شود که گیرنده  او را می‌شناسد و به او اعتماد دارد، تأیید ضمنی آن کسب و کار است.  

استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی شامل ایجاد محتوای گیرا است. این بدان معنی است که توجه کاربر را به خود جلب می کند و احتمال انجام یک اقدام دلخواه مانند خرید یک محصول یا اشتراک گذاری محتوا با دیگران در شبکه خود را افزایش می دهد.

 

در میان شبکه های اجتماعی، اینستاگرام دارای بیشترین کاربر است و شبکه مناسبی برای ارائه محصولات و خدمات است.

تیم شبکه های اجتماعی آژانس پند پلاس در این حوزه بسته های پیشنهادی متناسب با کسب و کار شما ارائه می دهد. هر بسته پیشنهادی اهمیت حضور شما در شبکه اجتماعی و نحوه فعالیت شما را در قالب برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته است.