مدیریت کانالها و شبکه‌های اجتماعی

Social Media Management

برنامه ریزی و مدیریت شبکه های اجتماعی

مدیریت شبکه های اجتماعی تنها بر انتشار پست و حضور در شبکه های اجتماعی تمرکز ندارد، بلکه هدف اصلی آن چیدمان منطقی محتوا، زمان انتشار، دریافت بازخوردها، تجزیه و تحلیل و در آخر بهینه سازی استراتژی حضور در شبکه های اجتماعی است. کسب و کار شما ممکن است از چندین پلتفرم شبکه اجتماعی مانند تلگرام، لینکدین، اینستاگرام، توییتر، آپارات و یوتیوپ استفاده کند، پس مهم است که بدانید در هر پلتفرم به دنبال چه هدفی هستید و هر شبکه نیازمند چه استراتژی متفاوتی است. تقسیم محتویات متناسب با شبکه اجتماعی اهمیت مدیریت شبکه های اجتماعی را افزایش می دهد. در مدیرت شبکه اجتماعی مهمترین ابزار تقویم محتوایی است که در ادامه به آن اشاره می¬کنیم.

اهمیت مدیریت رسانه های اجتماعی

هزینه: صرف‌نظر از بودجه بازاریابی کسب و کار شما، رسانه های اجتماعی یک بستر بازاریابی مقرون به صرفه است. پیوستن به شبکه های اجتماعی، انتشار محتوا، پاسخ به نظرات کاربران و موارد دیگر رایگان است. تبلیغات رسانه های اجتماعی کانالی سودآور برای دستیابی به مخاطبان و ایجاد فالوور آنلاین است.   

دسترسی: شبکه های اجتماعی، از اینستاگرام گرفته تا تلگرام، می توانند شما را با کاربران در سراسر جهان مرتبط کنند. همچنین می توانید از پلتفرم های شبکه های اجتماعی مانند لینکدین برای دستیابی به مخاطبان خاص استفاده کنید. بازاریابی و تبلیغات سنتی نمی تواند با مخاطبان شما مطابقت بالایی داشته باشند. به همین دلیل است که مدیریت رسانه های اجتماعی برای مشاغل امری ضروری است.

کاربران: گنجاندن شبکه های اجتماعی در استراتژی بازاریابی به شما این امکان را می دهد که ابتکارات بازاریابی خود را با رفتار کاربر هماهنگ کنید. به عنوان مثال، اکنون ۷۴ درصد از مردم هنگام تصمیم گیری برای خرید از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و ۸۰ درصد مردم در مورد خرید از طریق شبکه های اجتماعی مشاوره دریافت می کنند.

عملکرد: بازاریابان و صاحبان مشاغل به طور یکسان در مورد عملکرد بازاریابی و تبلیغات شبکه های اجتماعی توافق دارند. از طریق شبکه های اجتماعی، شرکت ها می توانند نام تجاری خود را ایجاد کنند و حتی محصولات خود را به فروش برسانند.

نقش تقویم محتوایی در مدیریت شبکه های اجتماعی

تقویم محتوایی به جای حضور در شبکه های اجتماعی و انتشار چندین پست، بر استراتژی بلندمدت تمرکز دارد. سازماندهی چارچوب یک تقویم محتوا و تعیین ارکان اصلی محتوا، به شما کمک می کند تا نوع محتوا و زمان ارسال آن را از قبل تدوین و تعیین کنید.

به خاطر داشته باشید که یک تقویم محتوایی شبیه یک راهنما عمل می­کند، نه یک قانون! محتوا را می‌توان از قبل سازماندهی و برنامه‌ریزی کرد، اما محتوای زنده و تولید شده توسط کاربر باید به محض ظهور در برنامه قبلی گنجانده شود. هدف شبکه های اجتماعی افزایش مشارکت کاربران با محتوای به موقع و مرتبط است.

اهمیت تقویم های محتوایی در استراتژی شبکه های اجتماعی

تقویم های محتوایی به عنوان چارچوبی برای آنچه که کسب و کار شما قصد دارد در تمام کانال های بازاریابی به اشتراک بگذارد و تبلیغ کند عمل می¬کند. یک تقویم شبکه های اجتماعی فکر شده و سازمان‌دهی شده می‌تواند به تعریف مضامین محتوای شما و یکپارچگی ارسال محتوا برای مطابقت با مخاطبان هدف در هر پلتفرم اجتماعی کمک کند. از همه مهم تر، تقویم محتوایی به شما این امکان را می دهد که با فراغ بال محتوا تولید کنید و در عین حال یکپارچگی محتوایی را حفظ کنید. در زمان‌هایی که به هر دلیلی تغییراتی رخ می دهد، تقویم محتوایی شما را به ریل قبلی و اصولی که تدوین کرده اید برمی گرداند.

چینش محتوا و استراتژی در کنار یکدیگر

قبل از شروع برنامه‌ریزی، مهم است که ابتدا یک ممیزی جامع از حضور در شبکه های اجتماعی و محتوای خود در تمام کانال های شبکه های اجتماعی انجام دهید. جمع‌آوری داده‌ها در هر یک از حساب‌های شبکه های اجتماعی شما، از جمله تعامل، به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید کدام پلتفرم‌ها بهترین عملکرد را دارند و در کجا فرصت‌هایی برای بهبود وجود دارد. کاوش عمیق در محتوای خود به شما کمک می کند تا درک کنید کدام نوع محتوا در هر پلتفرم با مخاطبان شما بهترین سازگاری را دارد. 

 

به زمان و دفعات پست هایی که بیشترین تعامل را دارند توجه کنید. در حالی که همه پلتفرم‌ها بهترین شیوه‌های خود را در مورد فعالیت دارند، شما مخاطبان خود را بهتر بشناسید، پس حتماً قبل از حضور و در حین فعالیت، تحقیق کنید! ممکن است متوجه شوید که کاربران تلگرام شما در ساعات ناهار در روزهای هفته فعال تر هستند، در حالی که کاربران اینستاگرام شما شب ها وقتی بچه هایشان به رختخواب رفته اند فعالند!

ادغام محتوا و استراتژی، رویکرد هوشمندانه ای است که در مدیریت شبکه های اجتماعی بر آن تمرکز شده است. نگران درنظر گرفتن همه جوانب نباشید، تیم پند پلاس همه المان های تخصصی را در اخیتار شما قرار می­دهد تا بیشترین خروجی را از حضور در شبکه های اجتماعی بدست آورید.

تیم شبکه های اجتماعی آژانس پند پلاس در این حوزه بسته های پیشنهادی متناسب با کسب و کار شما ارائه می دهد. هر بسته پیشنهادی اهمیت حضور شما در شبکه اجتماعی و نحوه فعالیت شما را در قالب برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته است.