آنالیز سایت

Analysis

آنالیز سایت

آنالیز سایت، آزمایش و تجزیه و تحلیل عملکرد یک سایت در رابطه با سئو، سرعت، رقابت و ترافیک است. هر سایتی برای بهبود می‌تواند از نوعی آنالیز سایت بهره مند شود. برای مثال، کاهش حجم عکس‌ها برای افزایش سرعت سایت یا بهینه سازی صفحه فرود با هدف افزایش ترافیک سایت

چک‌لیست های آنالیز سایت

همه ما سایت‌هایی سریع و قابل استفاده‌ای می‌خواهیم که گوگل بتواند آن‌ها را به راحتی پیدا و فهرست‌بندی کند. اما نباید آن‌چه را که بعدا اتفاق می‌افتد نادیده بگیریم. هنگامی که مردم وارد یک ‌سایت بهینه‌شده می‌شوند، باید تصمیم بگیرند که آیا ارزش ماندن دارد یا خیر. ابتدا بایستی چک لیستی تهیه کنید که به شما کمک کند اصول اولیه سرعت وب سایت، سئو، ترافیک و عملکرد را شناسایی کنید و سپس با روش گام به گام آنالیز تمامی آن‌ها را با رویکرد کاربر محور، پیاده سازی کنید.

آنالیز سایت با رویکرد کاربر محور

همه ما می‌توانیم قبول کنیم که داشتن سایتی با رتبه خوب در گوگل، با سرعت بالا و عدم مشکلات کاربری عمده اثر مثبتی در کسب و کار شما دارد. همچنین درک چشم انداز رقابتی و دریافت ترافیک دلخواه نیاز به آنالیز دوره ای و بهینه سازی دارد.

تجزیه و تحلیل استاندارد سایت به شما کمک می کند تا به همه موارد فوق دست یابید – در نظر داشته باشید، این امر مزیت رقابتی واضحی به شما نمی دهد زیرا رقبای شما نیز این کار را انجام می دهند. همه آنها به همان ابزارهای SEO، عملکرد و ابزارهای ترافیکی که شما استفاده می کنید دسترسی دارند. اما نگرش آنالیز سایت با رویکرد کاربر محور ۱۰۰٪ بر مبنای دیدگاه شما تمرکز دارد و سایت شما را منحصر به فرد می کند.

پیدا کردن این‌که بازدیدکنندگان چگونه به سایت شما رسیده اند، به دنبال رفع چه نیازی هستند، چه تجربه ای از سایت شما کسب می کنند، کدام محصولات و خدمات برای آن‌ها کاربرد دارد به شما بینشی می دهد که یک تجربه عالی برای افرادی که از وب سایت شما بازدید می کنند ایجاد کنید.

ابزارهای آنالیز رفتار و بازخورد در فرایند آنالیز سایت

کاربران شما منبع دانشی هستند که برای رشد ‌سایت و کسب‌وکارتان به آن نیاز دارید. آن‌ها تمام اطلاعاتی را که در مورد آن‌چه که در ‌سایت شما اثر مثبت و منفی دارد در اختیار شما قرار می دهند. نرم افزار تجزیه و تحلیل رفتار بازدیدکنندگان سایت (مانند Hotjar) به شما کمک می کند این دانش را جمع‌آوری کنید و به سؤالات تجاری ارزشمند پاسخ دهید، مانند: در کجای یک صفحه افراد در سایت گیر می کنند و با مشکل مواجه می شوند؟ چگونه افراد با عناصر و بخش های صفحه منفرد تعامل دارند (یا شکست می خورند)؟ آن‌ها در سرتاسر وب سایت به چه موضوعاتی علاقه دارند یا کدام‌یک را نادیده می گیرند؟ آن‌ها از سایت یا محصول شما چه انتظاری دارند؟ ابزارهای تجزیه و تحلیل رفتار، مانند نقشه های حرارتی Hotjar و ثبت حرکت بازدید کننده در سایت، به شما کمک می کنند متوجه شوید مردم چگونه با وب سایت شما رفتار می کنند و چگونه با آن تعامل دارند. Heatmaps رفتار یک صفحه را جمع‌آوری می‌کند، دکمه‌ها،   CTA ها و سایر عناصر قابل کلیک را که بازدیدکنندگان شما با آن‌ها تعامل دارند را بررسی می کند. ثبت حرکت به شما نشان می‌دهند که افراد چگونه بین صفحات پیمایش می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا باگ‌ها، مشکلات یا نقاط کور سفر کاربر را شناسایی کنید. 

بررسی انواع ابزارهای موجود

ابزارهای بازخورد و نظرات مشتری در فرایند آنالیز سایت

تجزیه و تحلیل نحوه تعامل افراد با صفحات جداگانه یا با سایت، به عنوان یک منبع دانش، ارزشمند است. زمانی این تحلیل مفیدتر می شود که آن را با درک بهتری از این‌که چرا کاربران چنین اقداماتی را انجام می دهند، پیدا کنید. ابزارهای بازخورد وب‌سایت مانند نظرسنجی‌های Hotjar در محل (یعنی نظرسنجی‌هایی که در صفحات وب‌سایت شما قرار می‌گیرند) به شما کمک می‌کنند تا در لحظه، پاسخ‌های کاربران را در مورد آن‌چه واقعا به دنبال آن هستند، جمع‌آوری کنید. ویجت‌های بازخورد مانند Hotjar’s Incoming Feedback نیز بازخورد بصری بسیار هدفمند، در مورد آنچه بازدیدکنندگان دوست دارند و از آن متنفر هستند برای شما به ارمغان می‌آورند.

ترکیبی از این ابزارها به شما کمک می‌کند تا محرک‌هایی که افراد را به سمت وب‌سایتتان هدایت می‌کنند، موانعی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، و قلاب‌هایی که در نهایت باعث می‌شوند آن‌ها باقی بمانند و به مشتری تبدیل شوند، را شناسایی کنید.