طراحی رابط کاربری

User Interface Design

رابط کاربری (User Interface) چیست؟

رابط کاربری (UI) نقطه مواجهه کاربران انسانی با یک کامپیوتر، وب سایت یا برنامه است. هدف از رابط کاربری دریافت حداکثر نتیجه دلخواه با به حداقل رساندن تلاش کاربر برای مشاهده اطلاعات است. مجموعه فعالیتهای رابط کاربری در نهایت منجر به تجربه کاربری خواهد شد. رابط کاربری در لایه‌هایی از تعامل ایجاد می‌شود که برای حواس انسان جذاب است (بینایی، لامسه، شنوایی و موارد دیگر). آنها شامل هر دو دستگاه ورودی مانند صفحه کلید، ماوس، پد لمسی، میکروفون، صفحه لمسی، اسکنر اثر انگشت، قلم الکترونیکی و دوربین و دستگاه های خروجی مانند مانیتور، بلندگو و چاپگر هستند. دستگاه هایی که با حواس چندگانه تعامل دارند، «واسط کاربری چند رسانه ای» نامیده می شوند. برای مثال، رابط کاربری روزمره ترکیبی از ورودی لمسی (صفحه کلید و ماوس) و خروجی دیداری و شنیداری (مانیتور و بلندگو) است.

انواع دیگر رابط‌های کاربری می تواند شامل موارد زیر باشد:

رابط کاربری مبتنی بر فرم: برای وارد کردن داده ها به یک برنامه استفاده می شود. به عنوان مثال، منوی تنظیمات در یک دستگاه مبتنی بر فرم است.

رابط کاربری گرافیکی: یک ورودی رابط کاربری لمسی با یک خروجی رابط کاربری بصری (صفحه کلید و مانیتور).

رابط کاربری مبتنی بر منو (Menu): رابط کاربری که از فهرستی از انتخاب ها برای پیمایش در یک برنامه یا سایت استفاده می کند. برای مثال، دستگاه‌های خودپرداز از رابط‌های کاربری  مبتنی بر منو استفاده می‌کنند و استفاده از آن برای همه آسان است.

رابط کاربری لمسی: رابط کاربری از طریق لمس تجهیزات و مانیتورها پیاده سازی می­شود. اکثر گوشی های هوشمند، تبلت ها و هر دستگاهی که با استفاده از صفحه نمایش لمسی کار می کند از ورودی لمسی استفاده می کند.

رابط کاربری صوتی: تعامل بین انسان و ماشین با استفاده از دستورات شنیداری. به عنوان مثال می توان به دستگاه های دستیار مجازی، مکالمه به متن، GPS و موارد دیگر اشاره کرد.

اهمیت رابط کاربری

از آنجایی که طراحی رابط کاربر (UI) کل سفر کاربر را در کسب و کار آنلاین شما دربر­می گیرد یک امر موضوع بین رشته ای است – طراحان UI از زمینه های مختلفی مانند اثربخشی بصری، برنامه نویسی، روانشناسی و طراحی تعاملی بهره می­برند. موضوع به قدری مهم است که در طراحی فضای کسب و کار آنلاین باید دامنه وسیعی از افراد را به منظور دسترسی آسان درنظر بگیرید، یک مثال ساده انتخاب فونت و اندازه آن جهت تسهیل مطالعه تمامی کاربران است.  المان­های معمول یک طراح UI متفاوت است، اما اغلب شامل تحقیقات کاربر، ایجاد پرسونا، طراحی وایرفریم و نمونه­های اولیه تعاملی و همچنین آزمایش طرح ها می شود.

 این وظایف می تواند از یک سازمان به سازمان دیگر بسیار متفاوت باشد، اما همیشه از طراحان می خواهند که مدافع کاربران باشند و نیازهای کاربران را در مرکز تمام تلاش های طراحی و توسعه نگه دارند. همچنین به همین دلیل است که اکثر طراحان UI به نوعی بر فرآیند کاری کاربر محور تاکید دارند و تلاش های آگاهانه خود را تا زمانی که به همه مسائل مربوطه و نیازهای کاربر به طور بهینه رسیدگی کنند ادامه می­دهند.

ملاحظات

تاثیر رابط کاربری

رابط کاربری برای برآورده کردن انتظارات کاربر و پشتیبانی از عملکرد موثر سایت شما مهم است. یک رابط کاربری به خوبی اجرا شده، تعامل مؤثر بین کاربر و برنامه، برنامه یا ماشین را از طریق تصاویر و  طراحی تشخیص می­دهد و پاسخگویی را تسهیل می کند. هنگام طراحی UI برای سایت خود، مهم است که انتظارات کاربر را از نظر دسترسی، زیبایی بصری و سهولت استفاده از امکانات طراحی شده در سایت در نظر بگیرید. ترکیبی بهینه از تصاویر موثر و پاسخگویی کارآمد که نیازهای کاربر را پیش بینی کرده و آن نیازها را برآورده می­کند نرخ تبدیل سایت شما را بهبود می بخشد.

مهمترین عناصر UI

معماری اطلاعات

عملکرد یک سایت بر اساس هوش مصنوعی ساخته شده است. ساختار و سازماندهی محتوای وب سایت شما به روشی منطقی برای کمک به کاربران جهت حرکت در سایت با حداقل تلاش بسیار مهم است. اجزای هوش مصنوعی شامل سه ساختار کلی است: سلسله مراتبی (سطح اهمیت)، ترتیبی (ترتیب منطقی مراحل) و ماتریسی (که در آن کاربر سازماندهی محتوایی را که می بیند انتخاب می کند). بایستی با به کارگیری این ساختارهای عملگرا معماری محتوا با هدف تجربه کاربری و استفاده از ابزارهای زیر پیاده سازی شود. مثال: عناصر جهت یابی (دکمه‌ها، برگه‌ها، نمادها)، برچسب‌ها (اصطلاحات)، ویژگی‌های جستجو (نوار جستجو) و سیستم‌های سازمان (گروه بندی).

طراحی تعاملی

هدف عناصر IU تبدیل خوانندگان غیرفعال به شرکت کنندگان فعال با ارائه پیشنهادهای درگیر کننده کاربر است. در نظر داشتن کاربر هنگام ایجاد رابط کاربری به بهبود تعامل و اجرای رفتارهای خاصی که نیازهای کاربر را برآورده می کند کمک می کند. به‌علاوه، رابط‌های کاربری تعاملی با طراحی کارآمد می‌توانند به مخاطبان کمک کند هر گونه مشکلی را که ممکن است پیش بیاید، پیش‌بینی و برطرف کنند، قبل از اینکه روی تجربه کاربر تأثیر منفی بگذارند. مثال: ویژگی‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی، مسیریابی سایت، نحوه ساخت پروفایل.

طراحی بصری

اهمیت ارزش زیبایی شناختی سایت شما را نمی توان دست کم گرفت. طراحی مؤثر از عناصر رنگ، رزولوشن، فونت، ویدیو و عکس برای جذب بازدیدکنندگان و تسهیل مطالعه آنها استفاده می‌کند. در این مدل رابط کاربری تمرکز بر محتوا است، تا یک جریان منطقی و بصری از حضور کاربر در سایت ایجاد کند. مثال: کنتراست، رنگ، فضای سفید، تایپوگرافی، بهینه سازی موبایل.