چت بات چیست و چه کاربردی دارد؟

pandplus-avatar
PandPlus
10 آذر , 1400
5
55
0
689

چت بات، نوعی ربات بوده که توانایی شبیه سازی مکالمه با یک کاربر به واسطه پیام رسان ها، سایت ها و نرم افزار های موبایل با زبانی طبیعی می‌باشد. امروزه به منظور برقراری ارتباط میان انسان و کامپیوتر ابزار های گوناگونی طراحی شده است که یکی از بهترین و پر کاربرد ترین آن ها، برنامه چت بات می‌باشد. به کارگیری زبان طبیعی سبب تکامل سامانه پاسخگویی به سوالات در چت‌بات ها شده است. چت‌بات، نوعی نرم افزار ویژه رایانه بوده که بر اساس هوش مصنوعی، مکالمات انسانی را شبیه سازی می‌نماید. این ربات قادر به تفسیر و پردازش درخواست کاربران بوده و فورا پاسخگویی به آن ها را امکان پذیر می‌نماید.

از عمده وظایف چت‌بات هوشمند، آنالیز خواسته کاربران می‌باشد که به عنوان اولین وظیفه آن محسوب می‌گردد. این برنامه، درخواست کاربران را به منظور پی بردن به مقصود اصلی و استخراج سازی مواردی که در ارتباط با کسب و کار می‌باشند، آنالیز می‌کنند. اولین گام در برنامه چت بات، توانایی بررسی مقصود کاربران و استخراج داده های مرتبط می‌باشد به گونه ای که عدم درک صحیح از درخواست کاربر، امکان پاسخگویی صحیح را نیز به همراه نخواهد داشت.

اهمیت و مزایای استفاده از چت بات

الف) امکان پاسخگویی به سوالات
در صورت تشخیص منظور کاربر، برنامه چت بات مناسب ترین پاسخ را در ارتباط با درخواست فرد مهیا کرده که امکان دارد شامل موارد زیر باشد.
1 – به کارگیری نوعی متن عمومی و از قبل طراحی شده
2 – تنظیم نوعی متن با آگاهی با در برگیری انواع پاسخ های مختلف
3 –  تحریر اطلاعاتی مطابق داده های کاربران
4 – نتیجه نوعی عمل که حاصل استفاده از یک یا چند برنامه در چت بات است.
5 – به کارگیری نوعی پرسش ابهام زدایی شده که کمک کننده چت بات در درک بهتر ریکوئست است.
ب) به کارگیری چت بات در خدمات مشتریان
1 – امکان فعالیت در پشتیبانی از وبسایت: با افزایش شدید انتظار پاسخگویی در مشتریان، تعامل سریع با مشتری از موارد کاربرد چت بات در کار های مختلف است.
2 – فعالیت در میز خدمت: یکی دیگر از کاربرد های این برنامه در خدمات مشتریان، کمک به سیستم کسب و کار شما به منظور افزایش بهره وری و کارایی تیم شما می‌باشد.
3 – فعالیت در پشتیبانی درون برنامه ای: به کارگیری چت بات به منظور پاسخ سوالات کاربران سبب افزایش تعامل با مشتریان خواهد شد. همچنین شرکت ها به منظور نگهداری به روز مشتریان خود به ارسال اعلاناتی از طریق ربات ها می‌پردازند.
ج) به کارگیری چت بات در فروش
1 – آشنایی با مخاطبان مورد نظر: برنامه چت بات به شما امکان شناسایی  علاقه مندی های بازدید کنندگان و مشتریان را داده که بر این اساس مخاطبان گروه هدف را تقسیم کنید.
2 – ساخت و هدایت لید ها: شما به واسطه یک پرسشنامه فروش از قبل طراحی شده از طریق این برنامه می‌توانید بازدید کنندگان سایت خود را به مشتریانی بالقوه تبدیل کنید، سپس به صورت خودکار لید ها به سطح بعدی قیف فروش هدایت خواهند شد.
3 – رزرو ملاقات ها: این برنامه تعیین وقت ملاقات در اداره ها یا مرکز های درمانی و خدمات شخصی را امکان پذیر می‌کند.
د) به کارگیری چت بات در فروش
1 – ارائه پیشنهاداتی مرتبط با محصول: چت‌بات فارسی این امکان را به شما می‌دهد که محصولات یا پیشنهادات را مطابق تجربه مشتریان توصیه کند.
2 – آغاز مکالمه ای فعال: یکی دیگر از کاربرد های این برنامه امکان شروع مکالمه ای موثر با مشتریان هنگام جذب او به یک محصول خواهد بود.
3 – شخصی سازی نوتیفیکیشن ها: این کار می‌تواند شما را در آشنایی با رتار مشتریان و بهبود مکالمات با آن ها یاری برساند.

مراحل ساخت چت بات

  1. در ابتدا مشخص کنید هدف شما از به کارگیری چت‌بات چیست؟
  2.  شناسایی کانال های ترجیحی مشتریان که می‎خواهند از این طریق با شما در تعامل باشند.
  3.  انتقال سوالات جامعی به چت بات که پاسخ های لازمه را به مشتریان ارائه دهند.
  4.  ارائه نام و تصویری تکمیل کننده برای پیام تجاری می‌تواند ارتقاء دهنده شخصیت ربات تان باشد.
  5.  گاها استفاده از چت‌بات موثر نبوده و مشتریان به دنبال پشتیبانی به واسطه گفت و گوی انسانی می‌باشند که شما بایستی فرصتی مناسب را بدین منظور فراهم آورید.
  6.  هنگام راه اندازی چت‌بات خود، عملکرد آن را سنجیده و گاهی این کار را تکرار کنید.

جهت آموزش ساخت چت بات می‌توانید سه گام اساسی را انجام دهید که به ترتیب شامل موارد زیر است:

الف) گام اول؛ ایجاد پرسونا برای خریداران

شما بایستی اطلاعات پروفایل مشتریان خود را با چت بات تطابق داده ولی امکان در نظر گرفتن تمام آن ها به یک شکل امکان پذیر نبوده و هر یک پروفایل مخصوص خود را دارند که بررسی آن ها به دقت اهمیت دارد. در قدم اول بایستی گروه هدف خود را بر اساس سن، جنسیت، محل زندگی، حرفه و.. شناسایی کنید، که در بازاریابی تحت عنوان ساخت پرسونای خریدار یا پروفایل لید مورد خطاب قرار می‌گیرد و نزدیک ترین نسخه کپی گروه هدف شما می‌باشد.

ارسال نظر
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها