بازاریابی مستقیم چیست و در کسب و کار شما چه تاثیری دارد؟

بازاریابی مستقیم چیست؟

بازاریابی مستقیم یا Direct marketing به شکلی از تبلیغات گفته می‌شود که می‌تواند به طور مستقیم یک شخص یا شرکت را برای ایجاد کسب‌و‌کاری جدید هدف قرار داده و به افزایش میزان فروش منجر شود. بازاریابی تلفنی و ایمیل مارکتینگ برخی از محبوب‌ترین انواع این نوع بازاریابی هستند.

فهرست مطالب

خلاصه‌ای از نکات کلیدی

  • همان‌طور که از اسم آن پیداست بازاریابی مستقیم بر ارتباط مستقیم با مشتری تاکید دارد.
  • دعوت به اقدام (Call to Action) یک فاکتور مهم در بازاریابی مستقیم به شمار می‌رود.
  • ارزیابی اثربخشی بازاریابی مستقیم از تبلیغات رسانه ای ساده‌تر است.

 بازاریابی مستقیم چگونه کار می‌کند؟

بازاریابی مستقیم چگونه کار می‌کند؟

این بازاریابی بر روی یکی از مهم‌ترین عوامل فروش یعنی فرصت ایجاد برقراری ارتباط مستقیم با مشتری تاکید دارد و این امکان را به کسب‌و‌کارها می‌دهد تا بدون استفاده از روش‌های تبلیغات سنتی و پرهزینه مانند تبلیغات تلویزیونی، روزنامه‌ها و رادیو، تنها از طریق پیام‌ مستقیم به مخاطبان هدف خود برسند.

در بازاریابی مستقیم، شرکت‌ها پیام‌رسانی و فروش خود را از طریق  کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی (مانند اینستاگرام، توییتر، لینکدین و … )، ایمیل، پست یا کمپین‌های تلفنی و اس ام اس ارائه می‌کنند.

اگرچه وسعت و تعداد پیام‌های ارسالی ممکن است کمی زیاد باشد، اما اغلب تلاش بر این است که پیام مربوطه با درج نام یا شهر گیرنده در بخشی از متن که توجه خواننده پیام را بیش تر به خود جلب می‌کند، شخصی سازی شود.

فرایند دعوت به اقدام (Call to Action) یک بخش بسیار ضروری از این نوع بازاریابی را به خود اختصاص می‌دهد. در دعوت به اقدام از گیرنده پیام خواسته می‌شود کاری را انجام دهد. از نمونه‌های رایج دعوت به اقدام می‌توان به مواردی مانند ترغیب مخاطب به تماس با یک شماره رایگان (خطوط تعیین شده رایگان)، ارسال اطلاعات تماس یا کلیک بر روی یک لینک در شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل اشاره کرد.

بیشتر بخوانید

هدف‌ گذاری در بازاریابی مستقیم

هدف‌ گذاری در بازاریابی مستقیم

اگر در بازاریابی مستقیم هدف را روی گسترده‌ترین طیف ممکن از مخاطبان بگذارید، به احتمال زیاد کم‌ترین تاثیر و بازخورد را از آن‌ها دریافت خواهید کرد. البته ممکن است که تعدادی مشتری هم به دست بیاورید اما باید از این موضوع آگاه باشید که تعداد زیادی از گیرندگان را با انجام این کار آزار خواهید داد. نامه‌های ناخواسته، ایمیل‌های هرزنامه و اس ام اس، همگی اشکالی از بازاریابی مستقیم هستند که به صورت روزانه برای بسیاری از مردم ارسال می‌شوند و احتمالا در اکثر موارد به آن‌ها هیچ توجهی نمی‌شود.

موفق‌ترین کمپین‌های این نوع بازاریابی از لیستی از مشتریان بالقوه استفاده می‌کنند تا پیام‌های تبلیغاتی خود را فقط به مخاطبین هدف کسب‌و‌کار خود ارسال نمایند. به‌عنوان مثال این لیست ممکن است خانواه‌هایی که اخیرا صاحب خانه یا فرزند شده‌اند، افرادی که صاحب خانه‌های جدید شده‌اند یا افراد بازنشسته را هدف قرار دهد. به طور کلی هدف یک بازاریابی مستقیم موثر باید گروهی از افراد باشند که به آن محصول یا خدمت نیاز دارند.

قدیمی‌ترین شکل از این بازاریابی کاتالوگ‌ها هستند قدمت آن‌ها به نیمه‌ی دوم قرن ۱۹ میلادی بازمی‌گردد. امروزه، کاتالوگ‌ها فقط برای مشتریانی ارسال می‌شوند که در خرید قبلی خود به یک محصول مشابه علاقه نشان داده‌اند. رسانه‌های اجتماعی نیز می‌توانند در دسته‌ی مدرن‌ترین نوع بازاریابی مستقیم قرار بگیرند.

استراتژی‌های هدف‌گذاری می‌توانند هنگام قرار دادن تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نیز به کار گرفته شوند. پلفرم‌هایی مانند فیس‌بوک به برندها اجازه می‌دهند تا فاکتور‌هایی مانند سن، جنسیت، آمار جمعیت نگاری و حتی علایق مخاطبان بالقوه جدید که ممکن است به این تبلیغ بر بخورند را انتخاب کنند.

بسیاری از کسب‌و‌کارها در بازاریابی اجازه‌ای (Permission Marketing) نیز شرکت می‌کنند که ارسال ایمیل یا پیام آن‌ها را به افرادی که تمایل بیش‌تری به دریافت آن‌ها نشان داده‌اند محدود می‌کند. فهرست مشترکین بازاریابی اجازه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که نشان دهنده‌ی این است که آیا مشتری واقعا به خدمات یا محصولاتی که تبلیغ می‌شوند واقعا علاقمند است یا خیر.

بیشتر بخوانید

مزایا و معایب

بازاریابی یکی از موثرترین و محبوب‌ترین انواع بازاریابی به منظور ایجاد ارتباط مستقیم با مخاطبان هدف، قابلیت اندازه گیری و ارزیابی مستقیم واکنش مشتریان است. این نوع بازاریابی به ویژه برای کسب‌و‌کارهایی که بودجه کمی دارند و توانایی پرداخت هزینه کمپین‌های تبلیغاتی تلویزیونی یا اینترنتی را ندارند می‌تواند جذابیت‌های خود را داشته باشد. به خصوص در دنیای امروز که رسانه‌های اجتماعی بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره عموم مردم شده‌اند.

مشکل اصلی این بازاریابی می‌تواند این باشد که برای همه‌ی کسب‌و‌کارها مناسب نیست. برای مثال، برای گروه بزرگی از مشتریان و برای کسب‌و‌کارها و برندهای بزرگ مناسب نیست. هم‌چنین کمپین‌های این نوع بازاریابی مانند ایمیل مارکتینگ یا تماس تلفنی می‌تواند برای بسیاری از کاربران آزاردهنده باشد و گاها منجر به دریافت بازخورد منفی شود.

به طور کلی ارزیابی میزان اثر بخشی یک کمپین بازاریابی مستقیم نسبت به سایر روش‌ها تا حدودی ساده‌تر است زیرا برندها می‌توانند تجزیه‌وتحلیل‌های خود را مجددا بازنگری کرده و استراتژی‌های خود را به طور موثر و بدون نیاز به دخالت به یک شخص واسط تغییر دهند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.