پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

آموزش اصول بازاریابی

نرخ تبدیل مشتری

نرخ تبدیل مشتری
ارسال توسط golchin
۲۵ مهر , ۱۴۰۱
زمان مطالعه
6
دقیقه
نرخ تبدیل مشتری

نرخ تبدیل مشتری چیست؟

نرخ تبدیل مشتری درصدی از کاربرانی است که هر زمان شما از طریق تبلیغات و دیگر مسیرهای ارتباطی در تلاش هستید اقدامی از آنها صورت گیرد طبق میل شما رفتار می‌­کنند. مثلا درصد بازدیدکنندگان وب سایتی که محصولات و کالای را در سایت شما خریداری کرده‌­اند. محاسبه نسبت این تعداد افراد بازدید کننده به تعداد افراد خریدار، نرخ تبدیل مشتری است.

مثال عددی نرخ تبدیل: یک سایت فروشگاهی، مانند دیجی‌­کالا یا شیپور در طول شهریور ماه ۱۴۰۱ توسط ۱۰۰۰۰۰ نفر بازدید کننده داشته است. در طول این ماه، ۲۰۰۰ کاربر کالایی از سایت خریداری می­کنند. بنابراین، نرخ تبدیل سایت ۲٪ است.

 

نرخ تبدیل مشتری

علاوه بر موارد ذکر شده در مورد محاسبه نرخ تبدیل مشتری، نحوه محاسبه تعداد بازدیدکنند­­گان متفاوت است و سوال اصلی این است که چگونه تعداد «بازدیدکنندگان» را بشماریم؟ آیا فقط به عنوان بازدیدکنندگان منحصر به فرد آنها را محاسبه کنیم، یا اینکه یک نفر را به تعداد دفعاتی که در طول دوره اندازه‌گیری بازدید می‌­کند، حساب کنیم؟

هر کدام از روش‌های شمارش مناسب است، و شما می‌توانید هر کدام را که متناسب با کسب و کار و وب‌سایت شما است را انتخاب کنید، به شرطی که این مدل محاسبه برای به دست آوردن نرخ تبدیل مشتری ثابت باشد و در تمام دوره‌های اندازه‌گیری به یک شکل اجرا گردد.

چگونه این نرخ را بدست آوریم؟

به عبارتی چگونه اقدامات تبدیل را بشماریم؟ در این مورد هم نحوه شمارش تاثیرگذار است. آیا یک فرد را که چندین مرتبه در دوره زمانی مشخص خریداری کرده است را یک خرید درنظر بگیریم یا تمامی دفعات خرید را برای محاسبه نرخ تبدیل مشتری درنظر بگیریم؟  به نظر می‌­رسد در این مورد بهتر است از همان قاعده‌­ای که برای شمارش تعداد بازدیدکنندگان تعیین شده است پیروی کنید، اما بازهم فراموش نکنید اگر یک مدل را برای محاسبه انتخاب کردید همان را در تمامی محاسبات دوره‌­ای حفظ کنید.

 

X 100 تعداد بازدید کنندگانی که اقدام مورد نظر را انجام داده اند =  نرخ تبدیل 
تعداد کل بازدیدکنندگان

 

هفتگی، ماهانه یا فصلی

اگر یک پاسخ واحد می‌خواهید، دوره محاسبات نرخ تبدیل را ثابت نگه دارید: هفتگی، ماهانه یا فصلی

البته هیچ پاسخ واحدی برای چنین سوالی وجود ندارد. پاسخ واقعی این است که تعیین دوره به اهداف مختلفی بستگی دارد. نوع کسب و کار هم در تعیین دوره دخیل است. مثلا اگر شما محصولات مرتبط به یک فصل خاصی از سال را ارائه می­‌دهید بایستی نرخ تبدیل مشتری را با درنظر گرفتن این موضوع تعیین کنید.  معیارهای اصلی برای تصمیم گیری در مورد طول دوره عبارتند از:

  • دوره اندازه‌گیری باید به اندازه‌ای کوتاه باشد که زمان لازم برای پیگیری نرخ تبدیل در دوره‌های مختلف را داشته باشید و همچنان بر کسب‌وکار تأثیر بگذارد. اگر از یک سال کامل به عنوان دوره اندازه گیری استفاده کنید، اعداد بسیار دقیق و کاربردی­‌تری دریافت می­کنید، اما ممکن است شرکت شما قبل از اینکه افزایش سودآوری داشته باشید، از دور رقابت خارج شود.
  • دوره اندازه گیری باید به اندازه کافی طولانی باشد که مستعد نوسانات تصادفی نباشد و همچنین تا حد امکان نوسانات ساختاری را در خود حل کند.

 

نرخ-تبدیل-مشتری

 

به عنوان مثال، بسیاری از سایت‌های B2B در تعطیلات آخر هفته که کاربران اصلی آنها در دفتر نیستند، ترافیک کمتری دارند. اگر چنین سایت‌هایی نرخ تبدیل را به صورت روزانه دنبال کنند، نوسانات بزرگی را مشاهده خواهند کرد که هیچ ارتباطی با عملکرد واقعی سایت آنها ندارد، بلکه صرفاً ناشی از تفاوت بین روزهای هفته و آخر هفته بوده است. استفاده از یک هفته کامل به عنوان دوره اندازه گیری این نوسانات بی‌­ربط را هموار می‌­کند.

  • دوره اندازه گیری باید با چرخه‌های توسعه محصول شما هماهنگ باشد.

برای  مثال، اگر یک بار در ماه به روزرسانی‌­های اصلی انجام می­‌دهید، انتخاب دوره بایستی بر اساس میزان اثرگذاری آن به ­روزرسانی باشد. پس بازه زمانی برای هر بار به‌­­روزرسانی متفاوت است.

  • برای سایت‌های کم حجم، دوره اندازه گیری شما باید به اندازه کافی طولانی باشد تا به سطح قابل توجهی از اهمیت آماری دست یابد.

 

تعریف یک نرخ تبدیل خوب چیست؟

این سؤالی است که بیشتر کسب و کارها از آژانس­‌های دیجیتال می­‌پرسند، اما هیچ پاسخ واحدی برای این سوال وجود ندارد، جز اینکه بگوییم نرخ تبدیل خوب برای سایت شما، نرخ تبدیلی است که بالاتر از آنچه قبلاً داشته­‌اید باشد. به عبارت دیگر تعریف نرخ تبدیل خوب کاملا نسبی است

چرا نرخ تبدیل مهم است؟

نرخ تبدیل روشی موثر برای مقایسه عملکرد کانال­های تبلیغاتی متعدد است. این روش به ویژه هنگام جذب کاربر از طریق تلفن همراه مهم است زیرا می­تواند موفقیت هر کمپین را اندازه گیری کنید. نرخ تبدیل مشتری همچنین می­‌تواند برای تعیین انتظارات بازگشت سرمایه در هنگام برنامه‌­ریزی یک کمپین مورد استفاده قرار گیرد.

هنگامی که نرخ تبدیل به درستی محاسبه گردد، تجزیه و تحلیل نرخ تبدیل می‌­تواند نشان دهد که کدام کانال­ها برای تبلیغ یک برنامه خاص موثرتر هستند، و به تبلیغ کننده کمک می­‌کند تا اثربخشی نسخه خود را تعیین کند و شما از نتیجه ی حاصل شده می‌توانید برای تصمیمات استراتژیک استفاده کنید.

اگر داده‌های شما نشان می‌دهد که نرخ تبدیل کمتر از حد انتظار است، می‌توان از آن‌ها برای شناسایی مشکلات مربوط به محصول و خدمات استفاده کرد و سایر زمینه‌های بهبود را هموار ساخت.

نرخ تبدیل واحدی وجود ندارد که بتوان از آن برای تعریف موفقیت در تبلیغات استفاده کرد، اما تحقیق در مورد معیارهای صنعت و انتظارات تبدیل می‌تواند به شما کمک کند. می‌توانید از محاسبه نرخ تبدیل مشتری برای مقایسه آن با عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی خود در مجموعه‌ای از کانال‌ها و تبلیغ‌کنندگان استفاده کنید.

 خدمات ما…

جهت مشاوره و بهبود نرخ تبدیل مشتری خود که توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس انجام می‌شود، در راستای بهبود استراتژی محتوای دیجیتال خود کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از فرم مشاوره استفاده کنید و یا با ما تماس بگیرید!

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها