پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

مدت‌ها است که در بین افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتنیگ فعالیت می‌کنند و یا کسب‌وکاری را مدیریت می‌کنند، مفهوم سئو جا افتاده‌است. اما هنوز هم هستند کسانی که با سئو آشنا نیستند و بالاخره می‌خواهند بدانند که سئو چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ و چرا تا این حد در بین کسب‌وکارها اهمیت دارد؟ اگر شما هم از این دسته افراد هستید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا یک‌بار و برای همیشه با سئو و مفهوم آن آشنا شوید!

 

سئو (SEO) چیست؟

سئو (SEO) از نظر لغوی یعنی “بهینه سازی موتور جستجو”. اما در عمل، سئو به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌شود که سایت شما را برای افزایش دیده‌شدن در موتورهای جستجو بهبود می‌بخشد. پس سئو تنها یک فعالیت خاص که به طور شناخته شده همه از آن استفاده کنند نیست، بلکه به مجموعه ای از فعالیت‌ها به منظور دستیابی به هدفی از پیش تعیین شده اشاره دارد.

هرچه صفحات وب سایت شما در نتایج جستجو بهتر دیده شوند، احتمال جلب توجه و جذب مشتریان بالقوه و فعلی به کسب و کار شما افزایش خواهد یافت. پس سئو را به عنوان یک ابزار کاربردی بازاریابی دیجیتال جدی بگیرید و با روش‌های مختلف آن را پیاده سازی کنید.

 

سئو چگونه کار می کند و چرا مهم است؟

حالا که متوجه شدیم سئو چیست، وقت آن است که بدانیم سئو چگونه کار می‌کند. موتورهای جستجو را مانند یک کتابدار در نظر بگیرید که در میان یک کتابخانه غول‌پیکر به دنبال پیداکردن کتابی است که حاوی اطلاعات درخواستی شماست. قاعدتا سرعت پیدا کردن منبع با کیفیت بالا برای کتابدار و کسی که درخواست اطلاعات کرده‌است از اهمیت بالایی برخوردار است. شما برای دیده‌شدن بایستی متناسب با الگوریتم‌های فنی و کیفی موتور جستجو صفحات خود را بهینه کنید. به عبارتی بایستی از نظر چیدمان قفسه کتابخانه و انتخاب کتاب درست زمینه‌ای فراهم کنید تا اطلاعات درخواستی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کیفیت بالا به دست درخواست کننده برسد.

سپس، الگوریتم‌ها با در نظر گرفتن صدها معیار و استاندارد رتبه‌بندی، صفحات موجود را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا تعیین کنند که صفحات بایستی با چه ترتیبی در نتایج جستجو برای یک سرچ نشان داده‌شوند. اگر منطقی فکر کنیم، ربات‌های موتور جستجو از تمامی محتوای صفحات باخبر نیستند و آنها را مانند شخص کتابدار مطالعه نکرده‌اند، پس بایستی بر اساس معیارهایی برای جستجوی شما بهترین پاسخ را ارائه دهند.

برای اینکه سایت شما به عنوان مرجع پاسخ در سرچ گوگل به متقاضی پیشنهاد شود بایستی به روش‌های ارگانیک متناسب با معیارهای امتیاز دهی موتور جستجو رشد کنید و در نتایج جستجو رتبه بالایی کسب کنید. پس سئو به دلیل اقداماتی که برای دیده‌شدن در نتایج موتور جستجو را پوشش می‌دهد حائز اهمیت بالایی است.

برای درک بهتر اهمیت سئو مقاله «اهمیت سئو | چرا سئو تا این اندازه مهم است؟» را مطالعه کنید.

 

استراتژی سئو چیست؟

استراتژی سئو تمامی اقدامات شما برای سئو موفق را مشخص می‌کند و به شما کمک می‌کند در مسیر درستی از اقدامات اجرایی جهت بهینه‌سازی صفحات خود قرار بگیرید. رکن‌های اصلی استراتژی شامل اقدامات فنی و محتوایی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. متخصص سئو شما قبل از هر اقدامی بایستی با تدوین استراتژی سئو به شما نقشه راه را نشان دهد و از مسیرهایی که قرار است عبور کنید شما را آگاه کند.

یک نکته مهم دیگر اینکه فراموش نکنید که در استراتژی سئو برای هر مرحله از خرید مشتری برنامه داشته‌باشید و مشتریان هدف خود را به درستی مشخص کنید.

شما می‌توانید مقاله «استراتژی سئو چیست؟ | ۲۳ اصل تدوین استراتژی سئو» را با توضیحات کامل‌تر مطالعه کنید.

 

سئو تکنیکال چیست؟

قبل از اینکه سراغ تولید محتوا بروید، حتما تمامی المان‌های فنی سایت را که در بهبود سئو سایت تاثیر‌گذار است به درستی رعایت کنید.

سئوی تکنیکال را مخاطبان نمی‌بینند و هدف آن هم مخاطب شما نیست. اما فراموش نکنید یک پای قضیه سئو ربات‌ها هوشمندی هستند که برای آنالیز محتوای شما وارد سایتتان می‌شوند. برای اینکه خزش ربات‌ها را در سایت خود تسهیل کنید بایستی سئو فنی انجام دهید و به گوگل اجازه دهید به راحتی به نقشه سایت و محتوای شما دسترسی پیدا کند. در صورتی که شما نکات سئو تکنیکال را رعایت کنید، یک قدم بزرگ به سمت دیده‌شدن سایت خود برداشته‌اید.

برای مطالعه بیشتر مقاله «سئو تکنیکال چیست؟ | چک لیست سئو تکنیکال» را مطالعه کنید. 

 

سئو محتوا چیست و چرا مهم است؟

تولید محتوای سئو‌شده حدی مهم است که بسیاری از متخصصان تاکید دارند که فارغ از بخش محتوا در استراتژی کلی سئو، خود محتوا هم بایستی استراتژی داشته‌باشد و بر اساس یک نظم و هدف مشخص و قدرتمند پیاده‌سازی شود.

سئو محتوا مخاطب را به شما نزدیک می‌کند و آنها را در سفر خرید از نقطه ابتدا تا انتها همراهی می‌کند. سئو محتوا توجه ربات‌های موتور جستجو را به شما جلب می‌کند تا به سایت شما ورود کنند و شما را مورد بررسی قرار دهند. در نهایت این ربات‌ها هستند که در صورت ارائه محتوای باارزش، شما را در رتبه‌های بالای موتور جستجو قرار می‌دهند.

تولید محتوا نیاز به متخصص و رعایت اصول از پیش ارائه‌شده توسط موتورهای جستجو دارد. در دو مقاله‌ی «۱۲ گام کلیدی در تدوین استراتژی سئو محتوا» و «سئو محتوا چیست؟ + نکات مهم سئو محتوا» این موضوع با کلی راهکار و اصول نگارش شده‌است.

 

انواع تکنیک‌های سئو را در نظر داشته‌باشید

خوب تا اینجا سئو تکنیکال توضیح داده‌شد و بعد از آن سئو محتوا و اهمیت آن گفته‌شد. بعد از رعایت سئو تکنیکال و تولید محتوای باکیفیت، نوبت به پیاده‌سازی روش‌های مختلف سئو است. بعد از تعیین استراتژی و در نظر گرفتن تمهیدات سئو تکنیکال و اصول محتوا، متخصص سئو تصمیم می‌گیرد برای هدفی که دارید و با توجه به محتوایی که تولید کرده‌اید از چه روش‌هایی سئو را اجرایی کند.

تکنیک‌هایی از قبیل سئو داخلی، سئو خارجی، سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه، سئو کلاه خاکستری و …. بخشی از تکنیک‌هایی است که برای پیاده‌سازی استراتژی سئو در بین متخصصان مرسوم است. در نهایت اصول استفاده از تکنیک‌های سئو و انتخاب چندین مدل سئو به کسب‌و‌کار شما بستگی دارد.

 

از ابزارهای تجزیه و تحلیل سئو غافل نشوید

ابزارهای سئو، فرایند اجرایی شما را تسهیل می‌بخشند و به شما کمک می‌کنند تشخیص دهید که در هر مرحله از اجرا بر کدام موضوع تمرکز بیشتری داشته‌باشید. تمامی اقدامات شما، از جمله تدوین استراتژی سئو و تولید محتوا نیازمند استفاده از ابزارها است.

تنوع ابزارهای تحلیلی بسیار بالا است. نیازی نیست از همه آنها برای سئو یک سایت استفاده کنید. تنها کافی است از ابزارهایی که در دستیابی به هدف شما شبیه کاتالیزور عمل می‌کنند به طور مفید استفاده کنید. این ابزارها مانند ریلی هستند که قطار را به مقصد خود هدایت می‌کند. با ریل‌گذاری صحیح قرار است استراتژی سئو را با موفقیت به مقصد برسانید و در نتایج جستجو رتبه بالایی کسب کنید.

برای اینکه همیشه بر روی ریل حرکت کنید می‌توانید مقاله «معرفی ۱۶ ابزار کاربردی سئو» را بخوانید!

 

جمع‌بندی

ما در این مقاله سعی کردیم به طور واضحی به سوال «سئو چیست ؟» پاسخ دهیم و شما را با سئو آشنا کنیم. به یاد داشته‌باشید، سئو یک فرایند دوره‌ای و مقطعی نیست. در سئو باید دائما تکنیک‌های متفاوتی را به کار بگیرید و محتوای به روز و با کیفیت تولید کنید.

با این تفاسیر اگر می‌خواهید کار سئوی سایتتان را آغاز کنید و تمایل دارید این کار را به بهترین نحو انجام دهید، ما می‌توانیم با دانش خود همراه شما باشیم! آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس متشکل از تیمی حرفه‌ای و جوان، ارائه‌دهنده سئو و دیجیتال مارکتینگ است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه دیجیتال مارکتینگ و برندینگ با ما تماس بگیرید و یا از فرم مشاوره استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها