پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

آموزش اصول بازاریابی

استراتژی آگاهی از برند چه اهمیتی در کسب و کار دارد؟

استراتژی آگاهی از برند چه اهمیتی در کسب و کار دارد؟
ارسال توسط golchin
۱۳ دی , ۱۴۰۱
زمان مطالعه
5
دقیقه
استراتژی آگاهی از برند چه اهمیتی در کسب و کار دارد؟

به کارگیری استراتژی آگاهی از برند در کسب‌وکارهای کوچکی که می‌خواهند با مشتریان جدید ارتباط برقرار کنند و مزیت رقابتی کسب کنند، بسیار اهمیت دارد. اما متاسفانه، بخشی از صاحبان مشاغل نمی‌­دانند که چگونه و با چه ابزاری آگاهی از برند خلق کنند. برخی دیگر نیز همچنان در اینکه آیا برندینگ ارزش هزینه‌کردن دارد یا خیر دچار شک هستند. این مقاله دلایلی را ذکر می­‌کند که صاحبان کسب‌­و­کار از اهمیت استراتژی آگاهی از برند در اکوسیستم یک کسب‌­و­کار آگاه شوند.

اول از همه باید بدانید که هر نوع سازمانی به یک رویکرد و استراژی منحصر به فرد برای آگاهی از برند نیاز دارد زیرا اهداف، بودجه و انتظارات هر شرکت از آگاهی از برند متفاوت است. اما تمامی اقدامات متفاوت در نهایت یکسری تاثیر مشتریک بر آگاهی از برند خواهند‌داشت. در ادامه توضیح داده‌ایم که چرا داشتن استراتژی آگاهی از برند تا این حد اهمیت دارد.

 

اهمیت استراتژی آگاهی از برند در کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت

نگاهی گذرا به محیط کسب‌وکارهای کنونی به ما کمک می‌کند تا بفهمیم استراتژی های آگاهی از برند تا چه اندازه برای شرکت‌ها اهمیت دارد و ضروری است. داشتن استراتژی آگاهی از برند به شرکت­‌ها مزیت رقابتی می‌دهد و در عین حال منابع مالی آنها را حفظ می‌کند.

بر اساس گزارش اداره کسب‌­و­کارهای کوچک، سالانه ۴۰۰۰۰۰ شرکت راه‌اندازی می­‌شود. در نتیجه، برای شرکت‌های کوچک در هر جایگاهی، جلب توجه مخاطبان سخت‌تر و سخت­‌تر خواهد‌شد. به طبع سازمان­‌های کوچک برای ایجاد تمایز در بازار باید تلاش بیشتری کنند. در نتیجه، بسیاری بر سر قیمت رقابت می­‌کنند و محصولات و خدمات خود را به مشتریانی می‌­فروشند که با مشخصات بازار هدف آنها مطابقت ندارند. این اقدامات باعث می‌شود که شرکت غرق شده و برای بقا در تلاش باشد. علاوه بر رقابت با شرکت­‌های رقبا، بازاریابی و تولید سرنخ از دیگر چالش‌های یک کسب‌­و­کار کوچک است.

بسیاری از صاحبان مشاغل و کارآفرینان، مجموعه­‌ای از تاکتیک­‌های بازاریابی را برای تولید سرنخ و فروش به کار می­‌گیرند. با این حال که این تاکتیک‌ها همگی به خودی خود مانعی بر سر توسعه کسب‌­و­کار نیستند اما بایستی معطوف به یک هدف بزرگ‌تر در طولانی‌مدت باشند. این مدل بازاریابی نیازمند صرف هزینه در یک بازه زمانی کوتاه برای یک هدف مقطعی است و نیازمند منابع بالایی است. افزایش هزینه­‌ها به مرور کسب‌­و­کارهای کوچک را در معرض آسیب قرار خواهد‌داد. شرکت­‌هایی که پول بیشتری دارند، بر چشم‌انداز بازاریابی پولی تسلط دارند. وقتی تمامی ساختار فروش شرکت به تبلیغات گسترده و روزانه‌ی پولی وابسته است، شرکت به سختی به سوددهی خواهد‌رسید. همیشه هزینه گزافی از سود خالص شرکت بایستی صرف بازاریابی­‌های تبلیغاتی پولی شود.

استراتژی‌های آگاهی از برند به شرکت‌های کوچک‌تر کمک می‌کند تا چالش‌های بازاریابی را کاهش دهند و حضور نام خود را در ذهن مخاطب افزایش دهند و در عین حال از هر فرصت فروش حداکثر استفاده را ببرند.

 

اهمیت استراتژی آگاهی از برند در افزایش فروش

انسان‌ها این پتانسیل را دارند که با یکدیگر و همچنین حیوانات خانگی و مکان‌هایی که بازدید کرده‌اند پیوند برقرار کنند. هر چه افراد تمایل بیشتری به کسی یا چیزی داشته باشند، پیوند قوی‌تری دارند. این اصل در مورد کسب­‌و­کار شما نیز صدق می­کند.

تصوری که شرکت شما ایجاد می‌­کند، مشتریان را جذب می­‌کند یا آنها را دور می­‌کند. نام تجاری شما پایه و اساس این ارتباط است. داشتن استراتژی آگاهی از برند از این جهت حائز اههمیت است که ارزش خود برند را بهبود می‌بخشد و در عین حال تعاملات مثبتی ایجاد می‌کند که مشتریان بالقوه را به خرید نزدیک‌تر می‌کند.

اکثر کسب و کارهای کوچک مشتریان را از طریق ترکیبی از بازاریابی­‌های آنلاین و فلاین به دست می‌­آورند. با این حال، تنها دو درصد از مشتریان آینده شما هنگام ملاقات با شما، محصول یا خدمات شما را می­‌خرند. اما باید ارتباط شما با همه مشتریانی که شما را ملاقات کرده‌اند به عنوان شرکتی که در لیست انتخاب آنها هستید، باقی بماند. اکثر کسب‌وکارهایی که تنها پس از چند نقطه تماس، سرنخ را رها می‌کنند، فرصت‌های فروش را از دست می‌دهند.

استراتژی آگاهی از برند، شرکت شما را در ذهن مخاطب زنده نگه می‌دارد و ارتباط با مشتریان احتمالی را حفظ می‌کند، حتی آن‌هایی که پس از مدت‌های طولانی خرید نمی‌کنند. سپس، زمانی که مشتریان بالقوه آماده خرید هستند، احتمال بیشتری دارد که از شرکتی که در ذهن آنها باقی مانده‌است خرید را انجام دهند. مطمئن باشید دلیل به یاد آوردن نام تجاری شرکت‌­ها این است که آن شرکت بهترین تلاش را برای ایجاد یادآوری برند در ذهن مخاطب انجام داده‌است.

به یادآوردن یک برند نتیجه حفظ ارتباط مستمر با بازار هدف است. با این حال، یک نام تجاری ضعیف باعث ایجاد آگاهی از برند یا یادآوری برند نمی‌­شود.

 

جمع‌بندی

اکنون زمان آن رسیده است که بدانید آیا کسب­‌و­کار شما به عنوان یک برند در ذهن مخاطب نقش بسته است. مشتریان بالقوه در حال حاضر در مورد کسب‌و‌کار شما چگونه نظر می‌­دهند؟

آیا درمورد دارایی‌­ها و اقدامات شما مانند وب‌سایت‌ها، حضورتان در شبکه‌­های اجتماعی و در تبلیغات در مورد اعتماد داشتن به شرکت شما و سطح حرفه‌ای بودن­تان صحبت می‌کنند؟

در آخر حتما مطلع شوید، آیا برند فعلی شما موقعیت رقابتی قوی در ذهن مخاطب دارد یا خیر؟

به جای اینکه اجازه دهید نام تجاری شما به طور تصادفی تکامل یابد، استراتژی­‌های آگاهی از نام تجاری خود را در ذهن مخاطب بسازید. این فرآیند به شما این امکان را می‌دهد که کنترل بیشتری بر تاثیر کسب‌وکارتان در بازار هدف داشته‌باشید.

بسیاری از صاحبان کسب­‌و­کار فکر می­‌کنند داشتن لوگو، رنگ‌­ها و رسالت برند داشتن، برای برند بودن، کافی است. اما همانطور که مطالعه کردید، یک برند متمایز بسیار بیشتر از این موارد را برای مشتریان خلق می­‌کند. فراموش نکنید وقتی نام شما به عنوان یک انتخاب در ذهن مخاطبان حضور داشته‌باشد شما می­‌توانید درمورد اینکه برند دارید و مشتریان از نام برند شما آگاه هستند خیالتان راحت باشد.

 

پندپلاس

اگر به دنبال تدوین یک استراتژی آگاهی از برند حرفه‌ای هستید، ما می‌توانیم در این راه همراهتان باشیم! آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس متشکل از تیمی حرفه‌ای و جوان، ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه برندینگ و مارکتینگ با ما تماس بگیرید و یا از فرم مشاوره استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها