پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

چه برای راه اندازی اولین کمپین دیجیتال مارکتینگ‌تان و چه برای راه اندازی دهمین کمپین دیجیتال مارکتینگ‌تان برای یک برند چندملیتی، تنها یک برنامه‌‌ریزی اصولی است که می‌­تواند شما را به موفقیت در کمپین برساند. راه اندازی یک کمپین بازاریابی تنها به یک فعالیت یا یک شخص خاص در سازمان شما وابسته نیست. شناسایی اهداف کمپین، مخاطبان و پیام‌های شما و همچنین سایر جنبه‌های استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما، در موفقیت یک کمپین کمک می‌کند. برای راه اندازی یک کمپین دیجیتال ماکتینگ، باید مخاطبان هدفتان را تعریف کنید و ایده‌­های خلاقانه را با اهداف تطبیق دهید. همچنین باید برنامه‌ریزی کنید که چگونه این کار را در کانال­‌های مختلف آنلاین اجرا کنید.

 

چگونه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ راه اندازی کنیم؟

در ادامه دستورالعملی از نحوه راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ جمع‌آوری کرده ایم.

 

۱. یک برنامه برای راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ طراحی کنید

برنامه و استراتژی بازاریابی شما جهت­‌گیری کمپین شما را مشخص می­‌کند. این امر به شما این امکان را می­‌دهد که فعالیت­‌ها، استراتژی­‌ها، بودجه، منابع و KPI‌های خود را ترسیم کنید. ایجاد یک برنامه، تیم شما را پاسخگو نگه می‌دارد، که همین امر سبب می‌­شود تمامی افراد درگیر در کمپین در مقابل مسئولیت خود پاسخگو باشند و وظایف خود را به موقع انجام و تحویل دهند.

۲. اهداف کمپین دیجیتال مارکتینگ را مشخص کنید

امید دارید در انتها کمپین چه نتیجه­‌ای بگیرید؟ هنگام تعیین هدف کمپین خود، مطمئن شوید که اهداف قابل دستیابی و ملموس را هدف قرار داده‌­اید. هر چه هدف منطقی­‌تر و دست­یافتنی­‌تر باشد، بهتر است. اهداف کمپین مارکتینگ شما باید با اهداف کلی برندتان هم‌خوانی داشته‌باشد و در راستای رسیدن به آن باشد.

۳. سعی کنید پیام واضح و شفافی را از طریق استراتژی راه اندازی کمپین خود به مخاطب انتقال دهید

اینجاست که دیدگاه خلاقانه و دانش استراتژیک شما مشخص می­‌شود. استراتژی راه اندازی کمپین بازاریابی شما باید با اهداف تجاری گسترده­‌تر و همچنین مفاهیم و دارایی­‌های خلاقانه شما هماهنگ باشد. بهترین کمپین‌های برند، خود را از طریق مفاهیم، پیام‌ها، رنگ‌ها و نوشتار منتقل می‌کنند.

آنچه را که می­‌خواهید، به مخاطبان خود بگویید؛ بهترین راه  را برای رساندن پیام خود تعیین کنید. به یاد داشته‌باشید که کسب‌و‌کارها محصولات یا خدمات را نمی‌­فروشند؛ آنها راه‌حل­‌های برطرف کردن یک مشکل یا افزایش رفاه و آرامش خاطر را از طریق ارائه محصولات و خدمات می­‌فروشند. صدای متقاعد‌کننده‌­ای ایجاد کنید که از میان سر‌و‌صداها عبور کند تا به مخاطبان شما برسد. راه‌­حل­‌هایی را به آنها ارائه دهید که با سبک زندگی آنها سازگار باشد و مشکلات آنها را برطرف کند.

۴. یک رسانه یا کانال مارکتینگ را برای انتقال پیام خود انتخاب کنید

این مرحله دقیقا نقطه‌­ای است که کمپین‌­های مارکتینگ شکل می­‌گیرند. با مقدمات ایجاد‌شده، باید ایده­‌های استراتژیک و خلاقانه خود را در یک کانال که بیشترین مخاطبان هدف شما را در خود جای داده‌است، انتشار دهید. ممکن است کسب‌و‌کار شما پیش از این هم وب­‌سایت و وبلاگ پرمخاطبی داشته باشد؛ بنابراین می‌توان بهترین مکان برای کمپین شما در سایت خودتان است. اما گاهی ممکن است برای محصولات و یا ارائه خدمات جدید نیازمند حضور در کانال­‌های ارتباطی جدید باشید.

۵. جدول زمانی کمپین دیجیتال مارکتینگ تنظیم کنید

جدول زمانی کمپین به شما این امکان را می­‌دهد که منابع را به صورت برنامه‌ریزی شده و در بهترین زمان به فعالیت‌­های مرتبط به کمپین اختصاص دهید. همچنین به شما این امکان را می دهد که اعضای تیم را به موقع برای فعالیتی مشخص بسیج کنید و مهم‌تر از همه، در مناسبات و زمان‌­های دقیقی کمپین خود را راه اندازی کنید. بدون ضرب‌الاجل‌های (dead line) دقیق و معقول برای هر یک از جنبه‌های برنامه‌تان، به راحتی نمی‌توانید نتایج را محقق کنید. مهم نیست ایده و دیدگاه شما چقدر خلاقانه است، به درستی انجام‌دادن کمپین مهم‌تر از ایده است.

۶. بودجه راه اندازی کمپین را به درستی تعیین کنید

راه اندازی کمپین­‌های بازاریابی معمولا هزینه بالایی به همراه دارد. گاهی ممکن است این هزینه‌­ها به درستی تخمین زده نشوند که در آن صورت هزینه بالایی هدر خواهد‌رفت. بهترین راه این است که تمامی اتفاقات را کنترل کنید تا اطمینان حاصل کنید هزینه­‌های انجام‌شده به درستی صرف شده‌اند و یک سرمایه‌­گذاری سودمند انجام داده‌­اید. ابتدا مشخص کنید برای فعالیت‌­های کلیدی به چه امکاناتی نیاز دارید و در مورد قیمت­‌ها تحقیق کنید. برای یک کمپین طراحی تعاملی در سایت، احتمالاً بیشترین هزینه‌­ها صرف توسعه وب­‌سایت خواهد‌شد. سپس، همه اقدامات دیگر که برای تحقق بخشیدن به اهداف خود در کمپین مارکتینگ نیاز دارید، مانند هزینه یک کپی رایتر و دیگر فعالیت­‌های بصری برای جذب مخاطبان را نیز در نظر بگیرید.

 

۷. معیارهایی برای سنجش موفقیت کمپین تعیین کنید

KPI ها برای کمپین شما، معیارهایی هستند که به وسیله آنها می‌توانید فعالیت­‌ها و تعیین بازگشت سرمایه را ارزیابی کنید. استفاده از این معیارها و تجزیه‌و‌تحلیل اقدامات بر اساس آنها امری ضروری است؛ زیرا به شما امکان می‌­دهد که عملکرد کمپین خود را از ابتدا تا انتها مورد بازبینی قرار دهید. KPI‌ها باید همیشه بر اساس استراتژی شما و هدف اصلی راه اندازی کمپین باشد. بنابراین هنگام جمع‌آوری اطلاعات برای اندازه‌گیری موفقیت یک کمپین، معیارهای محیطی کافی تعریف کنید.

۸. نحوه بهبود کمپین مارکتینگ خود را از مخاطبان بپرسید

هیچ کمپینی نمی­تواند کامل باشد؛ بنابراین تلاش کنید همیشه به دنبال بهبود آن باشید. اگر احساس می‌کنید که سرفصل‌های KPI شما بهترین ارزیابی را انجام نمی‌­دهند، از نقطه نظرات شرکت‌کنندگان هم کمپین خود را ارزیابی کنید.

 

 

جمع بندی

راه اندازی کمپین یکی از مهم‌­ترین و موثرترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال است به­ گونه­‌ای که برگزاری کمپین را به عنوان جواهرات بازاریابی دیجیتال می‌­شناسند. اما برگزاری کمپین بدون تدوین استراتی بازاریابی تنها هدررفت سرمایه و زمان است. پس بهتر است با استفاده از معیارهای ذکر شده در این مقاله، قدم به قدم استراتژی راه اندازی کمپین خود را تدوین کنید و به وسیله آن اقدامات اجرایی خود را پیاده سازی کنید.

اگر می‌خواهید یک کمپین دیجیتال مارکتینگ خوب راه اندازی کنید، ما می‌توانیم در این راه همراهتان باشیم! آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس متشکل از تیمی حرفه‌ای و جوان، ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه برندینگ و مارکتینگ با ما تماس بگیرید و یا از فرم مشاوره استفاده کنید.

 

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها