پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

آموزش سئو

تفاوت سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری

تفاوت سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری
ارسال توسط golchin
۱۲ اسفند , ۱۴۰۰
زمان مطالعه
5
دقیقه
تفاوت سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری

اگر یک فرد حرفه‌ای ها در زمینه سئو باشید، احتمالا از قبل در مورد روش‌های سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری اطلاعاتی دارید، اما اگر به تازگی پا به این عرصه گذاشته‌اید و با تفاوت های میان این تکنیک ها آشنایی ندارید جای نگرانی نیست. در این مقاله به بررسی هر یک از این تکنیک های سئو و تفاوت‌های میان آن‌ها خواهیم پرداخت.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید به مجموعه‌ای از تکنیک های سئو گفته می‌شود که در چهارچوب قوانین و انتظارات موتور‌های جستجو به کار گرفته می‌شوند. در سئو کلاه سفید اصل بر پیاده سازی تکنیک‌هایی برای بهبود رتبه وب سایت در موتور‌های جستجو با استفاده از روش‌های قانونی و اخلاقی و بدون تکیه بر روش‌های دور زدن الگوریتم‌های موتور‌های جستجو است.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه به روش‌های به کار گرفته شده جهت بهبود رتبه سایت با استفاده از روش های غیرقانونی و پر خطر و همراه با دور زدن الگوریتم‌های موتور جستجو گفته می‌شود. تاکتیک‌هایی که در این روش استفاده می‌شوند به طور موقت موجب بهبود رتبه بندی سئو سایت می‌شوند اما پس از مدتی ممکن است دیگر مانند قبل عمل نکنند. سئو کلاه سیاه شامل استفاده از روش‌هایی می‌شود که با دستورالعمل‌های استاندارد موتور‌های جستجو مغایرت داشته و ممکن است شامل فعالیت‌های خطرناکی باشند که ممکن است روی کل سایت شما اثر منفی بر جای بگذارند.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که دنبال نکردن دستورالعمل‌های گوگل به تنهایی یک عمل غیرقانونی محسوب نمی‌شود، بلکه استفاده از روش‌های ناهنجار در سئو سایت (مانند هک) است که می‌تواند منجر به روبرو شدن با مشکلات قانونی شود.

بیشتر بخوانید

تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

تفاوت اصلی بین این دو تکنیک در این است که آیا در راستای دستورالعمل و استانداردهای موتور جستجو عمل می‌کنید یا خیر.

با وجود این که ممکن است ابهاماتی در برخی از این دستورالعمل‌ها وجود داشته باشند، اما چیزی که اهمیت دارد این است که آیا واقعا سعی می‌کنید تا حد ممکن این دستورالعمل ها را رعایت کنید یا خیر؟

سئو کلاه خاکستری چیست؟

به طور کلی درمورد این سئو نظرات مختلفی وجود دارد. اگر در گوگل عبارت “سئو کلاه خاکستری چیست” را سرچ کنید، در صفحه نتایج گوگل تعاریف متفاوتی را مشاهده می‌کنید که در دو دسته بندی کلی جای می‌گیرند:

  • تعریف اول می‌گوید که سئو کلاه خاکستری ترکیبی از سئو کلاه سفید و کلاه سیاه است.
  • تعریف دوم هم بر این باور است که این نوع سئو تاکتیکی است که می‌تواند یا کلاه سفید باشد یا کلاه سیاه اما با تغییراتی که به مرور زمان در موتور‌های جستجو رخ می‌دهد ممکن است ماهیت آن تغییر کند و دقیقا به مخالف چیزی که در حال حاضر هست تبدیل شود.

هردوی این تعاریف از یک نقطه مشترک برخوردارند و آن هم این است که سئو کلاه خاکستری نه سئوی کلاه سیاه است و نه کلاه سفید بلکه تعریفی مابین این دو تکنیک است.

سئو کلاه خاکستری را می‌توان تغییر ماهیت از سئو کلاه سیاه به سفید و برعکس یا ترکیبی از سئو کلاه سیاه و کلاه سفید باشد.

زمانی که از سئو کلاه خاکستری استفاده می‌کنید، نمی‌توانید داوطلبانه گوگل را از انجام این کار آگاه کنید و هم‌چنین استفاده از این تکنیک سئو جریمه‌ای به دنبال ندارد. این تکنیک سئو لزوما روشی غیر مجاز محسوب نمی‌شود و هدف و تمرکز آن بر این است در رتبه بندی بالایی قرار بگیرید.

تفاوت‌ سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری

این روش ها تنها از لحاظ لغوی با یکدیگر متفاوت نیستند بلکه از چند جنبه‌ی مختلف نیز با هم فرق دارند:

  • به کار بردن سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری هر کدام می‌تواند خطراتی به دنبال داشته باشد.
  • سئو کلاه سیاه به طور واضح خطر دریافت اخطار را به همراه دارد. اگر مخالف دستورالعمل‌های گوگل کار کنید ممکن است با اخطار مواجه شوید و همه یا قسمتی از محتوای سایتتان دچار مشکل شود. سئو کلاه سفید هم ممکن است چندان کاربردی نبوده و عملکرد ایده آلی از خود نشان ندهد چرا که قطعا تمامی وب سایت‌ها از روش‌های قانونی برای رتبه سئو خود استفاده نمی‌کنند.

ریسکی که متوجه سئو کلاه سیاه می‌باشد خطر دریافت اخطار در آینده است. اگه فعالیتی انجام می‌دهید که تا حدی دستورالعمل‌های سئو را دور می‌زند، مشخص نیست که موتور جستجو چه زمانی متوجه فعالیت شما شده و شما را تنبیه کند.

مقایسه تکنیک های سئو از نظر پایایی

تکنیک کلاه سیاه می‌تواند در کوتاه مدت موثر باشد اما در صورتی که موتور جستجو متوجه شود تاثیرات خود را از دست می‌دهد. در مقایسه با تکنیک‌های سئو کلاه سیاه، سئو کلاه سفید شانس بیشتری برای ماندگاری دارند.

در تکنیک سئو کلاه خاکستری نیز به همین صورت است که با گذشت زمان موتورهای جستجو متوجه استفاده سایت از این تکنیک شده و تاثیر آن رفته رفته کم‌رنگ‌تر می‌شود.

به ظاهر تعریف سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید ساده به نظر می‌رسد اما حقیقت این است که بیش‌تر انواع سئو در محدوده سئو کلاه خاکستری قرار می‌گیرند.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها