پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

آموزش اصول بازاریابی

تاثیر لحن برند بر نظر مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی

تاثیر لحن برند بر نظر مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی
ارسال توسط golchin
۱۹ آذر , ۱۴۰۱
زمان مطالعه
6
دقیقه
تاثیر لحن برند بر نظر مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی

پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به کسب‌و‌کارها اجازه می‌دهد تا مستقیماً و به صورت عمومی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. برقراری ارتباط با مشتریان در شبکه‌های اجتماعی باعث عمیق‌تر شدن پیوند مشتری با برند شما می‌شود اما در این راه نباید تاثیر لحن برند را نادیده گرفت. بنابراین برای موفقیت در این راه مهم است که از لحن برند درستی استفاده کنید. در این مقاله، چگونگی تاثیر لحن برند شرکت‌ها (دوستانه و شرکتی)  را بر قصد خرید مخاطبان حاضر در شبکه های اجتماعی مورد بررسی قرار می­‌دهیم.

اگر می‌خواهید بدانید که عمیق‌تر شدن پیوند مشتری با برند چه نتایجی را به دنبال دارد، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «وفاداری به برند چیست و چه اهمیتی دارد؟» را بخوانید.

نحوه مطالعات کارشناسان درمورد تاثیر لحن برند بر نظر مخاطبان

امروزه فعالان حوزه مارکتینگ هر روزه با موارد جدید و متنوعی در روش‌های مارکتینگ رو به‌رو هستند و تنها راه نتیجه‌گیری از روش‌های پیش­رو، مورد مطالعه و آزمون قرار دادن روش‌ها و ثبت نتایج است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که برندها باید از لحن دوستانه­‌تری در شبکه های اجتماعی استفاده کنند زیرا تاثیر لحن برند بر مخاطب قابل توجه است. با این حال، هنوز شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد سبک‌ها و لحن های غیررسمی بهترین راه برای برقراری ارتباط با همه مصرف‌کنندگان و مخاطبان است. با توجه به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه برندها به طور فزاینده‌ای از یک سبک و لحن برند غیررسمی در ارتباطات شبکه‌های اجتماعی خود استفاده می‌کنند بایستی تحقیقات بیشتری درباره تاثیر این موضوع صورت گیرد. در ادامه برخی مطالعات و فرضیه های کارشناسان حوزه مارکتینگ در مورد تاثیر لحن برند را به رشته تحریر درآورده‌ایم.

 

مطالعات مرتبط با تاثیر لحن برند

مطالعات مرتبط با بررسی تاثیر لحن برند بر پاسخ مخاطبان

بعد از انجام برخی مطالعات، یافته‌ها نشان می‌دهند که لحن برند دوستانه یا خودمانی همیشه بهترین گزینه برای شرکت‌ها نیست. یکی از مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از لحن برند دوستانه در شبکه‌های اجتماعی، در مقایسه با لحن رسمی (شرکتی)، حس لذت‌طلبی و همچنین قصد خرید مخاطبان را افزایش می­‌دهد. به عبارتی زمانی که مخاطب با هدف لذت‌گرایانه (در مقابل هدف کاربردی بودن محصول یا خدمت) وارد صفحات مربوط به یک برند می­‌شود، لحن برند دوستانه بر قصد خرید آنها بیشتر تاثیر می‌گذارد.

مطالعه دیگری نشان می‌دهد که وجود چند کامنت منفی در زیر یک پست منتشر‌شده در شبکه‌های اجتماعی به مثابه یک مرز عمل می‌کند. همچنین تاثیر لحن برند دوستانه را با منصرف‌ساختن مشتری از خرید از بین می‌برد. دو مورد مطالعه دیگر نتایج  متفاوتی را نشان می­‌دهند؛ در این مطالعات مشتریان حتی در موقعیت­‌های تعاملی بالا با یک برند، به دلیل ریسک­‌هایی که لحن برند دوستانه دارد از خرید منصرف شده­‌اند. در این موارد افراد انتظار لحن برند رسمی (شرکتی) داشته‌­اند و گفتمان غیررسمی باعث تردید آنها و عدم واقعی بودن موقعیتی که در آن قرار گرفته‌­اند شده‌است.  در این مطالعات، قبل از بررسی موقعیت‌های ذکر‌شده، محققان چند فرضیه را برای تعریف معیارهای مطالعاتی تعیین کرده‌اند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم‌کرد.

 

فرضیه های از پیش تعیین شده برای مطالعه تاثیر لحن برند بر بازخورد مشتریان

محققان برای اینکه مشخص کنند به دنبال یافتن پاسخ چه سوالی هستند، فرضیه‌های زیر را قبل از تحقیقات تعریف کرده‌اند.

 • هرچه لحن برند در شبکه‌های اجتماعی غیر‌رسمی­‌تر باشد، تجربه احساس لذت‌جویانه مخاطبان بیشتر است.
 • تأثیر استفاده از لحن غیررسمی یا رسمی در شبکه‌های اجتماعی بر پاسخ‌های مخاطبان بر اساس نوع هدف آنها متفاوت است؛ به طوری که وقتی هدف مخاطب لذت‌گرایانه / منفعت‌گرایانه باشد، این تأثیر قوی‌تر / ضعیف‌تر است.
 • تأثیر به‌کارگیری لحن غیر‌رسمی بر پاسخ‌های مخاطبان با توجه به محتوای کلی پست‌ها تقویت یا تضعیف می‌شود. پست‌های با محتوای مثبت و لحن صدای برند غیررسمی تاثیر بهتری بر قصد خرید مشتریان دارد.
 • میزان ریسکی که بر اساس صدای برند متوجه مشتری می­شود، رابطه بین لحن برند و قصد خرید را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نتایج

بر اساس نظریه محققان در ابتدای این مطلب و فرضیات ذکر شده که پایه و اساس این مطالعات را شکل می دهند، نتایج زیر حاصل شده است.

 

شرایط لحن برند
 • در صورتی‌که محصولات و خدمات برند احساس لذت در مخاطب خلق می­‌کنند؛
 • مخاطبان نیازی به فکر و تصمیم‌گیری جدی برای استفاده از محصول یا خدمت را ندارد؛
 • و این محصولات با ریسک پایین همراه هستند و مجموع پست‌های کلی برند هم حال و هوای منفی ندارد.
بهتر است لحن برند غیررسمی باشد.
 • در صورتی که محصولات و خدمات برند سودمند هستند؛
 • مخاطب برای خرید محصول یا استفاده از خدمات درگیری بالایی ندارد؛
 • با ریسک پایین همراه است.
انتخاب لحن برند و تغییر آن خیلی تفاوتی در نظر مخاطبان ندارد.
 • در صورتی که به طور کلی پست‌های مربوط به برند در شبکه‌های اجتماعی انعکاس منفی دارند.
انتخاب لحن برند و تغییر آن خیلی تفاوتی در نظر مخاطبان ندارد.
 • استفاده از محصولات و خدمات برند نیازمند فکر کردن و درگیری بالایی برای تصمیم‌گیری است؛
 • با ریسک بالا هم همراه است.
توصیه می­شود از لحن برند شرکتی استفاده شود.

 

پندپلاس

در این مقاله به لحن برند پرداختیم و سعی کردیم شما را از تاثیرات آن بر مشتریان آگاه کنیم. اگر می‌خواهید بهترین لحن برند متناسب با کسب‌وکارتان را پیدا کنید، ما می‌توانیم در این راه به شما کمک کنیم. آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس متشکل از تیمی حرفه‌ای و جوان، ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ و برندینگ است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه برندینگ و مارکتینگ با ما تماس بگیرید و یا از فرم مشاوره استفاده کنید.

 

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
1 ارسال نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها