پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

در سال ۲۰۲۱، کسب‌وکارهای سنتی دریافتند که حضور در فضای دیجیتال دیگر اختیاری نیست، تقریباً تمام کانال‌های بازاریابی در طول قرنطینه کرونا (کووید ۱۹) دیجیتالی شدند. پس از اینکه کسب‌وکارها مجبور به انطباق با رویکرد و استراتژی بازاریابی دیجیتال شدند، تاثیر بازاریابی دیجیتال بر رفتار مصرف کننده به طور چشمگیری افزایش یافته‌است.

بدین ترتیب کسب­‌و­کارها در سراسر جهان متوجه شدند برای افزایش ارقام فروش داشتن اطلاعاتی از رفتار مصرف‌کننده در دیجیتال مارکتینگ بسیار حیاتی است. تحقیقات رفتار مصرف کننده به کسب‌وکارها اجازه می‌­دهد تا درک بهتری از انتظارات بازار به دست آورند؛ همچنین آنها می­‌توانند به مصرف‌کنندگان آگاهی دهند تا در خرید تصمیمات آگاهانه‌­تری بگیرند.

 

رفتار مصرف کننده یعنی چه؟

رفتار مصرف کننده عبارت است از درک و تجزیه‌و‌تحلیل افراد، گروه‌­ها یا سازمان‌­ها و تمام فعالیت­‌های مرتبط با آشنایی، خرید، استفاده مصرف کننده، دور ریختن کالاها و خدمات و اینکه چگونه احساسات، نگرش‌­ها و ترجیحات مصرف‌کننده بر خرید آنها تأثیر می­‌گذارد.

کسب­‌و­کارها می­‌توانند با انجام تحقیقات رفتار مصرف کننده در مورد انتظارات بازار اطلاعات بیشتری کسب کنند. همچنین به آنها کمک می‌­کند استراتژی‌های مارکتینگ را برای تاثیر بر رفتار مشتری، تدوین کنند و در واقع به گونه‌ای به مشتریان کمک کنند تا تصمیمات خرید بهتری بگیرند.

این مطالعه حاوی اطلاعاتی در مورد آنچه مشتریان خریداری می‌کنند، از کجا آن را می‌خرند و چه زمانی آن را خریداری می‌کنند، است. همچنین اطلاعاتی در مورد قصد خرید، دفعات و جنبه‌های دیگر نشان می‌دهد.

 

چگونه بازاریابی دیجیتال بر رفتار مصرف کننده تاثیر می‌گذارد؟

 

چگونه بازاریابی دیجیتال بر رفتار مصرف کننده تاثیر می­‌گذارد؟

در زیر برخی از تاثیرات بازاریابی دیجیتال بر رفتار مصرف کننده را آورده‌ایم:

 

۱. مصرف کنندگان قبل از خرید، تحقیقات آنلاین انجام می‌­دهند

امروزه با دسترسی آسان به اینترنت، مصرف‌کنندگان قبل از خرید هر چیزی به صورت آنلاین تحقیقات کاملی انجام می‌دهند. خریداران تقریباً در مورد هر برندی که از بازاریابی دیجیتال برای محصولات و خدمات خود استفاده کرده و آن‌ها را به صورت آنلاین می‌فروشد، تحقیقات، مقایسه، آزمایش و سپس تصمیم‌گیری می­‌کنند.

این امر در واقع موجب اعتماد بیشتر مشتری به برند می‌شود که تصمیم‌گیری مشتری برای خرید را راحت‌­تر می‌کند. این تصمیم به شدت تحت تاثیر اطلاعاتی است که مشتریان به صورت آنلاین به آنها دست پیدا می‌­کنند. پس حضور آنلاین برندها و تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال قوی به منظور تاثیر بر رفتار مصرف کننده ضروری است.

۲. بازاریابی دیجیتال بر افزایش وفاداری مشتری تاثیر می‌گذارد

به واسطه دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال برندها می­‌توانند روابط شفافی با مصرف‌کنندگان ایجاد کنند و درک بهتری از کالا و خدمات به آنها ارائه دهند.

با ظهور بازاریابی دیجیتال، مشتریان در معرض تعداد زیادی از محصولات و اطلاعات از همه برندها قرار می­‌گیرند. آنها خواهان محصولات باکیفیتی هستند که ارزش بیشتری نسبت به پولشان داشته باشند. از طرفی تعامل با مشتری، ارائه تخفیف­‌ها و پشتیبانی به مشتری می­‌تواند بر خرید مصرف کننده تاثیر بگذارد و وفاداری مشتری را افزایش دهد. همین موضوع نیاز به حضور در پلتفرم‌های اجتماعی آنلاین و فعالیت‌های بازاریابی در آن‌ها را نشان می‌دهد.

 

 اگر می‌خواهید در مورد وفاداری به برند بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم مقاله «وفاداری به برند چیست و چه اهمیتی دارد؟» را هم مطالعه کنید.

۳. بازاریابی دهان به دهان ابزار قدرتمندی در تبلیغات دیجیتال است

تبلیغات دهان به دهان دیجیتال که یکی از تکنیک­‌های آن اینفلوئنسر مارکتینگ است، یک روش توصیه شده و قابل اعتماد در بازاریابی و برای تاثیر بر رفتار مشتری است.

امروزه، مصرف‌کنندگان بر اساس آنچه که افراد موردعلاقه و الگوهایشان معرفی می­‌کنند یا آنچه دیگران توصیه می­‌کنند، خرید می­‌کنند. از دیگر اشکال توصیه‌ها مانند نظرات و توصیفات مشتریان نیز می‌توانند به برندها در ایجاد اعتماد در بین مصرف‌کنندگان کمک کنند.  اگر برندی تبلیغات شفاهی دیجیتالی خوبی داشته‌باشد، مشتریان به احتمال زیاد اعتماد بیشتری خواهند‌کرد و خرید خود را افزایش خواهند‌داد.

 

تاثیر بازاریابی دیجیتال بر تصمیمات آنی خرید

 

۴. بازاریابی دیجیتال بر افزایش تصمیمات خرید آنی تاثیر می‌گذارد

دیجیتال مارکتینگ برندها را قادر می‌سازد تا محصولات خود را در مکان و زمان مناسب، جایی که مصرف‌کننده به احتمال زیاد خریدی تکانشی یا خودجوش انجام می‌دهد، ارائه دهند. برندها از تاکتیک‌هایی مانند معاملات آنلاین، پیشنهادات، تخفیف‌ها استفاده می‌کنند که بر مشتری تاثیر می‌گذارد و او را متقاعد می‌کند تا محصولاتشان را در یک لحظه خریداری کنند.

این امر در یک محیط آفلاین بسیار بعید است و استفاده از این استراتژی برای جذب مشتریان بسیار کاربردی است.

 

۵. بازاریابی دیجیتال یک تجربه خرید شخصی ارائه می­‌دهد

دیجیتال مارکتینگ یک تجربه خرید شخصی به مشتریان ارائه می­‌دهد. شرکت‌­ها مشاهده کرده‌­اند که بسیاری از مشتریان دوست ندارند زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد محصولات جدید کنند و نتایج آنی می­‌خواهند. برندها محتوای دیجیتال خود را ساخته و تغییر داده‌­اند تا تجربه خریدی مناسبی را برای مشتریان فراهم کنند. این امر بر خرید مصرف کننده تاثیر زیادی خواهد‌گذاشت.

 

۶. چاره‌ای برای کاهش صبر در بین مصرف‌کنندگان است

امروزه مصرف‌کنندگان نیاز به پاسخ سریع به سوالات و شکایات خود دارند. این امر با بازاریابی دیجیتال امکان‌پذیر است. سوالات و افکار مشتری را می‌­توان به راحتی در شبکه­‌های اجتماعی برای جمعیت زیادی پست کرد. با دیدن نظرات مثبت و منفی، مصرف‌کنندگان تا حد زیادی به تصمیم خود می­‌رسند.

 

جمع‌بندی

بر اساس مطالب فوق، بازاریابی دیجیتال مشتریان را توانمند می­‌سازد، تجربیات شخصی به آنها ارائه می‌­دهد و به برندها کمک می­‌کند تا روابط شفاف و قوی­‌تری با مشتریان ایجاد کنند. از این رو، بازاریابی دیجیتال تا حد زیادی انگیزه خرید مصرف کننده را افزایش می­‌دهد.

اگر به دنبال فعالیت حرفه‌ای در زمینه بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ هستید، ما می‌توانیم در این راه همراهتان باشیم! آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس متشکل از تیمی حرفه‌ای و جوان، ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه برندینگ و مارکتینگ با ما تماس بگیرید و یا از فرم مشاوره استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها