پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

آموزش اصول بازاریابی

اهمیت نرخ بازگشت سرمایه در کمپین‌های تبلیغاتی

اهمیت نرخ بازگشت سرمایه در کمپین‌های تبلیغاتی
ارسال توسط golchin
۱۸ دی , ۱۴۰۱
زمان مطالعه
5
دقیقه
اهمیت نرخ بازگشت سرمایه در کمپین‌های تبلیغاتی

نرخ بازگشت سرمایه یک پارامتر است که در کسب‌وکار اهمیت بالایی دارد. هرچه نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در یک کسب‌‌وکار بالاتر باشد، آن کسب‌وکار موفق‌­تر است. بنابراین مهم است که نرخ بازگشت سرمایه را در همه فعالیت‌هایی که در کسب‌وکارتان رخ می‌دهد، مخصوصا در تبلیغات محاسبه کنید.

در نگاه اول تبلیغات ممکن است امری هزینه‌بر به نظر برسد. اما امروزه با تعریف درستی که از نرخ بازگشت سرمایه ارائه شده است، تبلیغات به سرمایه‌گذاری پرسودی برای صاحبان کسب‌و‌کارها تبدیل شده‌است. زیرا از طریق محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در کمپین‌های تبلیغاتی به راحتی می‌توان میزان سود و ضرر آن کمپین را به دست آورد. کمپین‌های تبلیغاتی همیشه موضوع پر چالشی برای مدیران بوده‌است و آن‌ها عموما نگرانند که شاید بخشی از سرمایه در بستر تبلیغات اتلاف شود. اما با محاسبه درست نرخ بازگشت سرمایه در یک کمپین تبلیغاتی، به راحتی می‌توان از میزان جذابیت و کارآیی آن کمپین و یا در واقع از میزان بازدهی آن کمپین آگاه شد.

اگر دقت کرده باشید به طور ناگهانی تمامی بیلبوردهای شهر رنگ و بوی یک برند را می‌گیرند، فضای مجازی مملو از ویدیو یا تصویر گرافیکی می­‌شود که در آن‌ها در واقع یک برند در حال ترغیب شما به انجام کاری است. استوری هر اینفلوئنسری را که باز می­‌کنید تبلیغات همان برند را می‌­بیند. در آخر هم در حین تماشای دربی تهران بیلبوردهای کنار زمین بازی، همان موضوع را به نمایش گذاشته‌­اند.  به نظر شما چقدر سرمایه برای همچین کمپین تبلیغاتی نیاز است؟ یک میلیارد؟ دو میلیارد؟ سه میلیارد؟ پنج؟ ده؟ پانزده؟ واقعا چقدر هزینه شده‌است؟

فکر می‌کنید قبل از اینکه یک برند بزرگ چنین کمپین تبلیغاتی بزرگی راه بیاندازد به چه موضوعاتی را در نظر گرفته‌است؟ بله، درست متوجه شدید، اولین موضوعی که در اتاق فکر مارکتینگ صورت گرفته‌است محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در کمپین تبلیغاتی است!

 

اهمیت نرخ بازگشت سرمایه در کمپین تبلیغاتی و ارتباط آن با جایگاه‌یابی در ذهن مخاطبان 

بیشتر مواقع رجوع مخاطبان به یک برند بر اساس جایگاه درستی که برند از طریق کمپین‌های تبلیغاتی در ذهن مخاطب پیدا کرده‌است صورت می­‌گیرد. اما برندی که در محاسبه نرخ بازگشت سرمایه‌اش در یک کمپین تبلیغاتی با عددی منفی مواجه می‌شود، به مرور از جریان پرتلاطم تبلیغات حذف خواهد‌شد. چنین برندهایی بعد از مدتی مخاطبان به سختی از آن نام می­‌برند. با محاسبه صحیح نرخ بازگشت سرمایه و اصلاح کمپین‌های جدید براساس آن، برند شما همیشه در لیست خرید مخاطبان بوده و بلاخره به شما رجوع خواهند‌کرد.

به این صورت، به تدریج می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی خود را بهبود بخشید و آن‌ها را برای کانال‌هایی که بازدهی بهتری از آن‌ها داشته‌اید بهینه‌سازی کنید. به این ترتیب هربار نرخ بازگشت سرمایه‌تان بهتر خواهد‌شد و مخاطبان بیشتر به سمت برند شما متمایل خواهند‌شد. فراموش نکنید قبل از اینکه هربار به تدوین کمپین تبلیغاتی برای آگاهی از برند خود بپردازید، نرخ بازگشت سرمایه را به درستی محاسبه کنید تا قدرت تدوام حضور خود در مقابل چشمان مخاطبان را حفظ کنید.

یک آژانس تبلیغاتی خوب، آژانسی نیست که فقط به دنبال برگزاری کمپین است! بلکه آژانسی است که در محاسبه دقیق و درست نرخ بازگشت سرمایه در کمپین‌های تبلیغاتی به شما کمک می­‌دهد و به گونه­‌ای کمپین را اجرا می­‌کند که محاسبات از پیش صورت گرفته با درصد بالایی محقق گردد.

 

اگر می‌خواهید با مفهوم آگاهی از برند بیشتر آشنا شوید می‌توانید مقاله «آگاهی از برند چیست؟ و ۹ نکته مهم در ایجاد آن» را نیز مطالعه کنید.

 

 محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در کمپین‌های تبلیغاتی

روش­‌های اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه متفاوت بوده و از پارامترهای متفاوتی برخوردار است. ابتدایی­‌ترین اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه به روش زیر است:

۱. ابتدا کل هزینه را منهای کل در آمد کنید.

۲. عدد حاصل از مرحله قبل را بر کل سرمایه‌گذاری تقسیم می‌کنیم.

۳. عددی که به دست می‌آید را در صد ضرب می‌کنیم تا درصد نرخ بازگشت سرمایه به دست بیاید.

 

شاید محاسبه نرخ بازگشت سرمایه بر اساس پارامترهای ذکر شده امری آسان است، اما محاسباتی در هر یک از بخش‌های معادله انجام می‌شود، به دقت و بهره‌گیری از حضور افراد متخصص نیاز دارد.

معادله نرخ بازگشت سرمایه معمولاً به عنوان ابزاری برای اندازه‌گیری «ارزش مالی» شناخته می‌شود و نشان‌دهنده سودی است که شما در نهایت سعی دارید با این محاسبه به آن دست یابید. اما تکنیک‌های بازاریابی مدرن ده‌ها ارزش دیگر را هم در انجام یک کمپین تبلیغاتی دخیل می­‌داند، بنابراین محاسبه ROI شما تقریباً هرگز به این سادگی نخواهد‌بود. محاسبه واقعی نرخ بازگشت سرمایه بایستی به صورت تاثیرگذاری مورد توجه قرار گیرد که این امر علاوه بر معادله بالا، شامل موارد زیر هم می‌شود:

  • بازگشت سرمایه بر اساس اندازه‌گیری هزینه‌های جذب مشتری (Customer Acquisition Cost)
  • بازگشت سرمایه بر اساس ارزش طول عمر مشتری (Customer Lifetime Value)

 

پندپلاس

اگر می‌خواهید کمپینی تبلیغاتی با بیشترین بازدهی تدوین کنید و نرخ بازگشت سرمایه آن را نیز محاسبه کنید، ما می‌توانیم در این راه همراهتان باشیم! آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس متشکل از تیمی حرفه‌ای و جوان، ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه دیجیتال مارکتینگ با ما تماس بگیرید و یا از فرم مشاوره استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها