پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

تا به حال شنیده‌اید، به افرادی که از محصولات اپل استفاده می‌کننده «اپل‌باز» بگویند یا بگویند فلانی فنِ محصولات اپل است؟ رسیدن به این حد از محبوبیت برای برندها، اتفاقی است که آگاهی از برند آن را رقم می‌زند. برندها از طریق افزایش آگاه‌سازی مردم از برندشان می‌توانند وارد سبک زندگی مشتریانشان شوند و به شکلی نا محسوس خود را وارد خریدهای همیشگی آن‌ها کنند. به این ترتیب مشتریان در خرید بدون تردید و تفکر به سراغ برند محبوب و شناخته شده‌ای می‌روند که پیش از آن بارها و بارها نام آن را شنیده‌اند و سایر رقبا را کنار می‌زنند.

بنابراین آگاه‌سازی مردم از برند برای رشد کسب‌وکارها امری ضروری است و نمی‌توان از آن غافل شد. در این مقاله ما سعی کرده‌ایم تا شما را با مفهوم آگاهی از برند آشنا کنیم و راهکارهایی موثر برای افزایش و بهبود آگاهی از برند به شما ارائه دهیم.

 

مفهوم آگاهی از برند

 

آگاهی از برند چیست؟

آگاهی از برند معیاری است برای اینکه مردم چقدر برند شما را می­‌شناسند، از جمله اینکه چقدر از وجود برند شما آگاه هستند. در واقع آگاهی از برند مفهومی است که بر بسیاری از KPI های مختلف، از ترافیک سایت گرفته تا مسئولیت اجتماعی، تاثیر می­‌گذارد. این مفهوم شاید مبهم به نظر برسد و به طورکامل قابل اندازه‌گیری نباشد، اما برای موفقیت کسب‌وکار بسیار مهم و ارزشمند است.

آگاهی از برند یکی از مهم‌ترین کارها در ابتدای راه‌اندازی کسب‌وکار است. هنگامی که یک محصول یا کسب‌وکار جدید وارد بازار می شود نیاز دارد مراحل اولیه شناساندن خود به مشتری و آگاه‌سازی مشتری از برند را طی کند. در نهایت برندهایی که از طریق آگاه‌سازی مردم از برندشان بر سر زبان‌ها می‌افتند، محبوب و پرطرفدار می‌شوند.

 بیشتر بخوانید: تاثیر آگاهی از برند بر تصمیم گیری مشتری

چرا آگاهی از برند اهمیت دارد؟

 • آگاهی از برند اعتماد مشتریان را تقویت می‌کند

امروزه افراد پیش از خرید یک محصول یا خدمات در مورد آن جستجو می‌کنند و یا به نظرات مصرف‌کننده‌های قبلی رجوع می‌کنند. وقتی شما کمپین‌های آگاهی از برند برای کسب‌وکارتان اجرا می‌کنید در واقع کاری می‌کنید که مشتری با برند شما ارتباط تنگاتنگی برقرار کند و مسیر خرید برای او کوتاه و هموار شود. به این ترتیب مشتری به برند شما در طول زمان اعتماد کرده، خریدهای خود را بدون مکس و تفکر انجام می‌دهد و همچنین تحقیقات گسترده و یا رجوع به نظر خریداران قبلی را کنار می‌گذارد.

 • آگاهی از برند در مشتریان احساس وابستگی ایجاد می‌کند

وقتی می‌خواهید در مورد چیزی بدانید و یا سوالی برایتان پیش می‌آید احتمالا آن را در گوگل سرچ می‌کنید. وقتی به رستوران می‌روید احتمالا همراه غذا یک کوکاکولا سفارش می‌دهید. هنگامی که قصد دارید به صورت آنلاین خرید کنید احتمالا اولین کاری که می‌کنید، چک کردن محصولات دیجیکالا است.

تمام این کارها را احتمالا ناخودآگاه انجام می‌دهید و این دقیقا کاری است که آگاهی از برند انجام می‌دهد. وابستگی ناخودآگاهی که بین برند و مشتریان آن وجود دارد نتیجه فعالیت‌های آگاهی از برند است.

 • آگاهی از برند برای برند ارزش ویژه ایجاد می کند

میزان ارزش یک برند توسط مفهومی با عنوان ارزش ویژه برند بیان می‌شود. ارزش ویژه برند در واقع از طریق تجارب مصرف‌کننده و درک کلی از برند تعیین می‌شود. بنابراین هرچه تجارب و احساسات مشتریان مثبت باشد، ارزش ویژه برند نیز مثبت خواهد بود و هرچه تجارب و احساسات مشتریان منفی باشد، ارزش ویژه برند منفی خواهد بود.

درزیر مواردی که نتیجه مثبت بودن ارزش ویژه برند است را آورده‌ایم:

 1. قیمت‌های بالاتر به دلیل ارزش درک شده بالاتر
 2. قیمت سهام بالاتر
 3. توانایی گسترش تجارت از طریق توسعه خط محصول یا خدمات
 4. تأثیر اجتماعی گسترده‌تر و عمیق‌تر به دلیل ارزش نام برند

 

چطور برای یک برند ارزش ویژه برند ایجاد کنیم؟

اساس ایجاد ارزش ویژه برند، افزایش آگاهی از برند است. وقتی آگاهی از یک برند افزایش یابد، مصرف‌کنندگان از وجود آن آگاه هستند و آن را می‌شناسند. آن‌ها حتی برای خرید نام برند را جستجو می‌کنند و به تدریج آن برند را به سایر برندها ترجیح می‌دهند. به این ترتیب وفاداری به برند اتفاق می‌افتد که نه تنها موجب می‌شود تا مشتریان دوباره از همان برند خرید کنند بلکه باعث می‌شود تا آن برند را به سایر آشنایان و دوستان هم پیشنهاد کنند.

به همین دلیل است که آگاه‌سازی افراد از برند تا این اندازه مهم است. آگاهی از برند، برند شما را به عضوی همیشگی در لایف استایل (Life Style) افراد تبدیل می‌کند.

 

اگر می‌خواهید در مورد وفاداری برند بیشتر بدانید، می‌توانید به مقاله «‌وفاداری به برند چیست و چه اهمیتی دارد؟» سر بزنید.

 

تاکتیک‌های موثر برای بهبود آگاهی از برند

 

۹ تاکتیک موثر در ایجاد آگاهی از برند

۱. برند قابل تشخیص بسازید

ساخت برند اولین قدم مهم برای آگاه‌سازی افراد از برندتان است. این بدان معناست که شما باید ایده روشنی از اینکه برند شما چیست و چه چیزی را نشان می­‌دهد داشته باشید. برند شما در ذهن مخاطب چگونه به نظر می­‌رسد؟

برخی از مولفه‌های کلیدی برای یک برند قابل تشخیص عبارتند از:

 • لحن برند
 • زیبایی شناسی برند
 • ارزش­‌های برند
 • لوگو و برچسب

۲. داستان برند خود را بگویید

بیان داستان برند با برخی از عناصری که در بخش یک در مورد آنها صحبت کردیم مرتبط است، اما کمی فراتر از ارزش‌­ها و لحن برند شما است. داستان برند شما، روایت برند شما و چگونگی متولد شدن آن است.

برای یک کارآفرین، داستان برندش ممکن است مشکلی باشد که آن را در کار روزانه خود پیدا کرده و راه حلی برای رفع آن ابداع کرده­است. برای یک کسب‌­و­کار بزرگ تر، داستان برند ممکن است فعالیت در جهت برآورده‌کردن نیاز جامعه و پیشرفت نسبت به گذشته باشد. هر برندی داستانی دارد اما مؤلفه حیاتی برای آگاه‌سازی افراد از آن برند، بیان آن داستان است. داستان برند خود را از طریق کانال‌­های ارتباطی مختلف روایت کرده و در شناساندن برندتان به دیگران کوشش کنید.

۳. ارزشی فراتر از محصول خود ایجاد کنید

یک راه کلیدی برای ایجاد آگاهی از برند به صورت طولانی مدت، ایجاد ارزشی فراتر از محصول شماست. به روش‌­هایی فکر کنید که می‌­توانید از طریق آنها برای مخاطب خود اطلاع‌رسانی کنید، آنها را آموزش دهید یا سرگرم کنید. از طریق مسیرهای ذکر شده ارزش برند خود را برای مخاطبانتان شرح دهید.  اگر شما و تیمتان دانش تخصصی دارید آن را برای خود نگه ندارید! دانش خود را از طریق وبلاگ، پادکست، کانال یوتیوب یا خبرنامه به اشتراک بگذارید.

انتقال دانش و خلق ارزشی فراتر از محصول نبایستی بخشی از فرایند فروش مستقیم باشد. در عوض، این یک روش ایجاد رابطه و آگاه‌سازی افراد از برندتان است و فرصت‌­های بیشتری را برای مخاطبان ایجاد می­‌کند تا برند شما را بشناسند.

۴. محتوای قابل اشتراک گذاری تولید کنید

این موضوع با دو بخش آخر هم‌پوشانی دارد، اما در اینجا ما به طور خاص بر ایجاد محتوایی تاکید داریم که اشتراک‌گذاری و دسترسی به آن آسان باشد. اگرچه همیشه نمی‌توان پیش‌بینی کرد که محتوایی وایرال ‌شود، اما مطمئناً می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا محتوای خود را در دسترس افراد بیشتری قرار دهید.

برای محتواهایی که در سایتتان منتشر کردید، دکمه‌های اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی را قرار دهید. این امر می‌تواند به ارائه این محتوا در بسترهای اجتماعی کمک کند.

۵. به جامعه خود کمک کنید

همه فرایند آگاهی از برند به صورت آنلاین اتفاق نمی­‌افتد. شما می‌­توانید با مشارکت در جامعه خود به روش‌­های مشخص مانند حمایت از رویدادها، ارائه کمک­‌های مالی شرکتی یا تسهیل مشارکت کارکنان در کارهای خیریه، آگاهی از برند ایجاد کنید.

۶. به مخاطبان خود پیشنهادات رایگان دهید

همه افراد عاشق استفاده از محصولات و خدمات رایگان هستند. ارائه چیزی به صورت رایگان راه خوبی برای جذب مشتریان بالقوه شکاک است تا بتوانند محصول شما را امتحان کنند. همچنین می­‌تواند در مورد برند شما به صورت آنلاین سر و صدا ایجاد کند.

چه یک محصول رایگان ارائه دهید، چه آزمایشی رایگان یک مدل کسب‌وکار را پیشنهاد دهید، مزه رایگان بودن آنچه ارائه می‌دهید به مردم کمک می‌کند تا در مورد برند شما آگاهی پیدا کنند.

۷. مسابقاتی در شبکه­‌های اجتماعی برگزار کنید

برگزاری مسابقات اجتماعی راه خوبی برای جذب مخاطبان به حساب‌های اجتماعی شما و افزایش آگاهی از برند شماست. اگر با برند یا تولیدکننده محتوا دیگری همکاری کنید، حجم مخاطبان جدید بالقوه خود را بیش از پیش افزایش خواهد‌داد.

۸. با الگوریتم­‌های اجتماعی کار کنید

شاید اینستاگرام در حال حاضر از تغییرات الگوریتم محتوای پیشنهادی خود عقب‌نشینی کرده باشد، اما با این وجود به نظر می­‌رسد که تولید محتوای براساس الگوریتم‌های خاص مربوط به پلتفرم‌های متا، برای ماندگاری در آن‌ها امری ضروری است. مارک زاکربرگ در آخرین بیانات خود در مورد این مطلب بر این موضوع تاکید کرد:

«در حال حاضر، حدود ۱۵ درصد از محتوای موجود در فیس بوک یک فرد و  حتی محتوای او در اینستاگرام توسط هوش مصنوعی شناسایی شده و در اختیار مخاطبان هدفی که همین مطالب را جستجو کرده‌­اند قرار می‌­دهد.»

۹. تبلیغات آگاهی از برند اجرا کنید

همه شبکه‌های اجتماعی می‌دانند که آگاهی از برند یک هدف کلیدی و تجاری برای بسیاری از برندها است؛ به همین دلیل است که آنها تبلیغاتی را ارائه می‌دهند که به طور خاص بر آگاه‌سازی از برند تمرکز دارند.

عنوان خاص این تبلیغات ممکن است بسته به پلتفرم متفاوت باشد، اما همیشه چیزی مانند (Brand Awareness) یا (Reach) نامیده می‌شود. از این امکاناتی که پلتفرم­‌ها در اختیارتان می‌­گذارند استفاده کنید و آگاهی از برندتان را افزایش دهید.

 

جمع‌بندی

اکنون که از اهمیت آگاهی از برند مطلع شدید زمان آن است که برای افزایش آگاهی از برند کسب‌وکارتان کاری کنید. اگر تصمیم دارید در این راه به صورت حرفه‌ای و حساب‌شده پیش بروید، می‌توانید با ما در ارتباط باشید! آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس متشکل از تیمی حرفه‌ای و جوان، ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ و برندینگ است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا از فرم مشاوره استفاده کنید.

منبع : blog.hubspot.com

 

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها