12 راهکار موثر برای افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ

شایان دیلمقانی
21 شهریور , 1401
15
39
0
267


زمان کسب و کار سنتی تمام شده است و دنیای عظیم اینترنت شما را به سمت مدرن شدن هدایت می‌کند و این امر باعث شده تا ما همیشه نیاز به روز بودن داشته باشیم. این دنیای بدون انتها، پر شده از رقبایی که هر روز سعی بر این دارند تا جایگاه خود را در بالای جدول بیشترین و بهترین‌ها حفظ کنند. شما برای اینکه در این رقابت اول باشید به این 12 راهکار موثر برای افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ که ما برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم نیاز دارید.

1. مشتری‌هایتان را بشناسید

شناخت نوع فعالیت مشتری شما در اینترنت، علایق، سلیقه‌ها، تعامل و انتظارات او حیاتی می‌باشد. به جای اینکه آن‌ها را در یک دسته قرار دهید سعی کنید یک طبقه بندی از آن ها داشته باشید.

نسل جوان معمولا محتوای تبلیغاتی متفاوتی از نسل قدیمی‌تر را ترجیح می‌دهد و یا اینکه تعداد کاربرهای پلتفرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی در کشورهای مختلف با هم فرق دارند. داشتن اطلاعات کافی از مخاطب شما در شرایط مختلف جغرافیایی در تعامل با شما تاثیر مستقیم در اهداف بازاریابی دیجیتال شما دارد.

یک روش مهم برای جمع آوری این داده‌ها، ایجاد پرسونای مشتری ( Customer Persona ) می‌باشد. پرسونای مشتری به شما کمک می‌کند گروه‌های متفاوتی از مشتری هدفتان را طبقه‌بندی کنید، در واقع، تحقیقات  نشان می‌دهند 71% شرکت‌ها با استفاده از همین روش از هدف مدل درامدی خود نیز فراتر رفته‌اند.

انجام دادن اینکار از چند طریق میسر می‌شود: آنالیز داده، ضبط صدای مشتری در تماس با سازمان و پرسشنامه که با داشتن این داده‌ها شما میتوانید زمینه‌های مختلفی که مخاطب شما به آن علاقه دارد را پیدا کنید.شما با ساختن یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ هدفمند، می‌توانید نرخ بازگشت سرمایه شرکت شما را افزایش دهید.

2. هویت برند

نداشتن یک برند قوی و شناخت‌پذیر، باعث میشود مشتری شما قادر به برقراری ارتباط با شما نباشد. شما نیاز به ایجاد اعتبار برند دارید که موارد زیر از مهمترین آن‌ها می‌باشد:

 • لحن برند
 • لوگو
 • طراحی
 • داستان برند

مهم‌ترین امر، داشتن تمامی این موارد کنار هم است تا برند شما قابل درک شود. یک سازمان موفق، همیشه از یک لحن ثابت در فکر کردن، بیان کردن به طور دائم استفاده می‌کند که این کار با همکاری عالی بین اعضای تیم و مدیریت قوی امکان‌پذیر است.

خیلی از شرکت‌ها خود را ملزم میکنند تا با گذاشتن جلسات طولانی سریعتر به اهداف خود برسند اما فارغ از اینکه این اهداف همگام با اعتبار برندشان نمی‌باشد. به عنوان مثال شرکت Audi یک تبلیغ برای نشان دادن تساوی حقوق بین زن و مرد در یکی از تبلیغاتش استفاده کرد که با شکست مواجه شد زیرا در اصل هیچ زنی در هیات مدیره این شرکت حضور نداشت پس نمی‌توان ارتباطی بین لحن برند و شیوه تبلیغاتی آن‌ها پیدا کرد و این اصلا خوب نیست.

این مثال یادآور یک چیز است و آن هم صداقت است. شما باید دقیقا چیزی را بفروشید که از آن در تبلیغات استفاده می‌کنید تا از ریزش مشتری‌تان کم کند. فرض کنید شما موسس یک شرکت ارسال پیامک و پشتیانی داخلی هستید اما در تبلیغات شعارهایی از قبیل اینکه شما یک شرکت بین‌المللی هستید دیده می‌شود که در اصل چنین ادعای غلط باعث میشود به اعتبار برند شما ضربه وارد کند.

3. استفاده از کمپین های ایمیلی

آمار نشان می‌دهند که بابت هر یک دلاری که شما برای ایمیل مارکتینگ هزینه می‌کنید، 42 دلار به شما برمی‌گرداند. این یعنی که تبلیغات ایمیلی از قوی‌ترین ابزار برای رشد فروش می‌باشد.

البته به این معنی نمی‌باشد که بی هدف شروع به ارسال ایمیل به افراد مختلف کنید بلکه باید با دسته‌بندی ( Segment ) با همان روشی که از آن بالاتر صحبت شد برای مشتریان انجام شود. در این تحقیقات آمده است که شرکت‌هایی که روش ایمیل برای همه را استفاده کرده‌اند این نتایج را نیز برای آن‌ها به دنبال داشته است:

 • 60% از ایمیل‌ها توسط دریافت کننده‌ها پاک شده است
 • 27% دکمه توقف دریافت ایمیل را زده‌اند
 • 23% از ایمیل‌ها توسط دریافت کننده‌ها به عنوان اسپم شناخته شده‌اند

اتوماسیون ایمیل نیز بسیار حیاتی است. این امکان فراهم می‌شود تا دقیقا در زمان مشخصی برای مشتری‌تان ایمیل ارسال کنید، رفتار او را دنبال کنید، داده‌های ثبت شده توسط این سیستم را ارزیابی کنید و با توجه به این ارزیابی‌ها دیتای مناسبی به او نشان دهید.

به یاد داشته باشید که ایمیل مارکتینگ درست، نه تنها مشتری جدید برای شما جذب می‌کند، بلکه ممکن است مشتری‌های از دست رفته شما را نیز برگرداند. یک ایمیل با ساختار درست و بی نقص می‌تواند تا زمان معینی مشتری شما را بعد از خریدی که از شما انجام داده به سمت اینکه باز به شما فکر کند، هدایت کند. باید خاطرنشان شد که افزایش 5% بازگشت مشتری در افزایش 25-95% فروش تاثیر مستقیم خواهد داشت.

email-marketing

 

4. اندازه‌گیری میزان موفقیت محتوا

افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ عنوان این مقاله است و از نظر بعضی‌ها یعنی قوی کردن وبسایت خود، اختصاص بیشتر بودجه و  خرید سرویس‌های متعدد آنلاین برای ارتقاء جذب مشتری اما با همه‌ی این وجود به آن هدفی که برای خود دیده بوده‌اند فاصله زیادی دارند، چرا؟

جواب این سوال شاید این باشد که شما ارزیابی برای استراتژی‌های تبلیغاتی خود نداشته‌اید.

اندازه گیری میزان محبوبیت محتوا به شما این امکان را می‌دهد تا نحوه نگاه و رفتار مشتری به صفحه‌های مهم یا محصولات را بیشتر درک کنید. این باعث می‌شود تصمیمات شما برای قدم‌های بعدی واضح‌تر شوند.

آنالیز دقیق هم به شما می‌گوید کدام یکی از موتوهای جستجو از چه مکان جغرافیایی مخاطب شما را به بازدید برای وبسایت شما هدایت کرده‌اند. این یعنی یافتن کانال‌های ارتباطی موثر و سرمایه‌گذاری بیشتر در این کانال‌ها.

5. تقویت کانال‌های ارتباطی در افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ

بهینه سازی در دیجیتال مارکتینگ حیاتی است.در شروع شما میتوانید بهینه‌سازی حالت گوشی وبسایت و اپلیکیشن خود را در دستور عمل ثابت قرار دهید از آنجایی که 80% مخاطبین برای ورود به سایت‌ها از گوشی خود استفاده می‌کنند. در قدم بعدی ارتقاء موتور جستجو ( SEO )، تایین کننده جایگاه شما در صفحات جستجو می‌باشد. رتبه بالاتر به معنای بازدید بیشتر است و بازدید بیشتر افزایش فروش برای شما می‌آورد. 75% افراد وقتی در گوگل دنبال چیزی می‌باشند، هیچ وقت به نتیجه دوم نگاه نمی‌کنند.

عوامل دیگر در اینکه همین امروز باید به فکر ارتقاء سئو خود باشید:

 • سئو در شناخت برند شما که به دنباله آن افزایش اعتبار و اعتماد در مشتریانتان به همراه دارد، تاثیر مستقیم دارد
 • از آنجایی که مشتری، شما را راحتتر شما را پیدا می‌کند، تجربه کاربری شما نیز افزایش می‌یابد
 • از آنجایی که 87% خریداران اجناس ترجیح می‌دهند فاصله مقصد به آن‌ها کمتر از 15 دقیقه باشد، شما می‌توانید در محدوده کوچکتری از لحاظ جغرافیایی سئو کنید
 • سئو شناخت شما از بازار و رفتار رقبای شما را افزایش می‌دهد
 • راهکاری مناسب و بلند مدت در بازگشت نرخ سرمایه است

6. جذب بیشتر مشتری از طریق شبکه‌های اجتماعی

ارتباط با مشتری حرف اول را در یک کسب و کار موفق میزند. آیا می‌دانستید در ایران 73.6% افراد بالای 18 سال از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟ اگر در این مورد ضعفی در تیم مارکتینگ خود می‌بینید، همین حالا دست به کار شوید.

نه تنها تولید محتوا قوی در شبکه‌های اجتماعی، راه خوبی برای تبلیغ محصول یا سرویس شما است، می‌تواند شما را با مشتری‌تان در ارتباط مستقیم قرار دهد. این چند مورد را برای افزایش فروش به خاطر داشته باشید:

 • انتخاب صحیح شبکه اجتماعی
 • افزایش جذب بیشتر مخاطب ( Reach, Engagement و Impression ) از راه خرید بسته تبلیغاتی از دیگران
 • رقبا خود را زیر نظر داشته باشید، دنبال این باشید که چه چیزی شما را از بقیه منحصر بفرد می‌کند

منبع عکس

7. استفاده از تخفیف در افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ

به دلیل اینکه چرا محصولات شما باید تخفیف داشته باشند فکر کنید. این دلیل می‌تواند روز تولد مشتری شما، سال نو و یا یک مناسبت مهم باشد. در این امر تا جای ممکن خلاقانه رفتار کنید، به عنوان مثال، می‌توانید با گذاشتن تاریخ انقضا برای تخفیف‌هایتان این عجله را برای افراد ایجاد کنید تا از این فرصت استفاده کنند.

این کار را حتی می‌توانید برای ارائه خدمات به شرکت‌ها (B2B) انجام دهید. مثلا اگر خدمات شما شامل سرویس‌های ارتباطی است، ممکن است بعضی از مشتری‌های شما اعتقاد دارند یکی از سرویس‌های صوتی شما مثل VoIP پر هزینه است. گذاشتن تخفیف در مدت زمان کوتاه آن‌ها را با این فکر وامیدارد که الان بهترین فرصت برای خریدن است.

در مقابل باید توجه کرد که سیاست اشتباه در گذاشتن تخفیف نیز می‌تواند به کسب و کار شما ضربه وارد کند. شاید زیاده‌روی در این کار باعث می‌شود وجهه برند شما را سطح پایین نشان دهد، پس این نکات را به خاطر داشته باشید:

 • استراتژی متناسب با برند شما
 • از بین بردن این حس که یک مشتری انتظار تخفیف را داشته باشد
 • تامین یک محصول یا سرویس با کیفیت

8. استفاده از پاپ‌آپ (Pop-ups) در هنگام خروج مشتری از سایت

یک استراتژی دیگر موثر برای افزایش فروش در دیجیتال مارکتینگ، استفاده از پاپ‌آپ می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهند این نوع از پاپ‌آپ‌ها توانسته‌اند 70% مشتری‌هایی که تا لحظه سبد خرید رفته‌اند و صرف نظر کرده‌اند را برگرداند.

روشی که این ابزار دارند به این نحو است که جهت موس مشتری و رفتار او را رصد می‌کنند و با توجه به اینکه تخمین می‌زنند ممکن است مشتری دیگر علاقه‌ای به حضور در وبسایت نداشته باشند، آن‌ها را نگه می‌دارد و یک پیشنهاد خاص به او نشان می‌دهد.

ارسایل رایگان یکی از پاپ‌آپ‌های رایج است که بر اساس این آمار، 93% مشتریان به علت ارسال رایگان محصولی را خریده‌اند. یک تحقیق دیگر نشانگر این است که محبوبیت سرویس پرایم آمازون به علت ارسال رایگان و سریع آن می‌باشد.

9. بازاریابی مجدد (Remarketing) دائم

بازاریابی مجدد به شما این شانس دوباره را می‌دهد که مشتری‌های گذشته خود را به مشتری‌های فعلی خود تبدیل کنید. ریمارکتینگ چندین مزایا دارد:

 • همیشه برند شما در نظر مشتری است
 • مشتری که قبلا او را از نوع انتخابش شناخته‌اید ،قابلیت تولید محتوا شخصی‌سازی شده دارد
 • صرفه‌جویی در هزینه برای تبلیغات هدف‌مند به علت اینکه قبلا مشتری شما علاقه خود را به شما نشان داده

ریمارکتینگ یکی از راه‌های تاثیر گذار در افزایش فروش است که به شما اجازه می‌دهد راحت‌تر با مشتری سابق خود ارتباط بیگرید. اگر شما تبلیغاتتان را برای این دسته از افراد استفاده کنید احتمال اینکه خرید مجدد آن‌ها افزایش یابد به شدت زیاد است.

فیسبوک، اینستاگرام و توییتر بهترین فضا را برای این استراتژی مارکتینگ فراهم کرده‌اند. نصب هرکدام از این شبکه‌های اجتماعی در وب‌سایتتان و جمع آوری دیتا از طریق کلیک به وسیله ذخیره آیدی کوکی هر مخاطب، این امکان را ایجاد می‌کند که دریابد مشتریان شما بیشتر به کدام یکی از این شبکه‌های اجتماعی مراجعه می‌کنند.

همانند تخفیف گذاری، ریمارکتینگ زیاد باعث می‌شود خاص بودن شرکت شما حس نشود. پس بازاریابی مجدد احتیاج به یک مدیریت برنامه‌ریزی موثر دارد تا این اطمینان را برای اعضای تیم تبلیغات حاصل کند که بتوانند بهترین محتوا تبلیغی را تولید کنند.

10. خلاقیت در تولید محتوا

استراتژی موفق برای افزایش فروش احتیاج به تولید محتوا دائم دارد. اگر برند ورزشی هستید یا یک بلاگر زیبایی، مخاطبان شما همواره نیاز به دیدن محتوا جذاب و مرتبط شما دارند.

با توجه به نوع کسب و کار شما، چندین نکته است که می‌توانید از آن‌ها برای بهتر شدن استفاده کنید:

از مقاله نویسی استفاده بیشتر کنید

مقاله‌نویسی برای کسب و کارها به جهت سئو بسیار مهم است. همچنین راه آسانی برای انتشار محتوا است. مقاله‌ها این فرصت را ایجاد می‌کنند تا کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان را درون آنها قرار دهید، و هر چقدر تداوم در انتشار محتوای شما بیشتر باشد، گوگل محتوای بیشتری از شما دارد تا بتواند به اصطلاح آن‌ها را ایندکس (Index) کند.  انتشار مقاله‌های با کیفیت نیز این اجازه را به شما می‌دهد تا جای خود و شرکتتان را از لحاظ موقعیت تجاری و عامل انتشار محتوای با ارزش محکم کنید.

استفاده از عکس با کیفیت در محتوا امری است حیاتی

داشتن این امکان که شما بتوانید عکاسی با کیفیت داشته باشید به شما کمک می‌کند اعتبار برند خود را قوی کنید از آنجایی که مشتریان شما راحتتر عکس محصولات شما را ببینند. محصولاتی مانند وسیله‌های نقلیه، پوشاک و غذا همگی نیاز به چنین محتوایی دارند.

بر روی تولید ویدئوهای تبلیغاتی چشم‌گیر تمرکز کنید

برا افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ محتوا ویدئویی یک نیاز روزافزون در تبلیغات دیجیتال است.  جالب است بدانید به صورت روزانه مردم ایران، 19.2 دقیقه ویدئوی آنلاین مشاهده می‌کنند که برابر 40 درصد جهان است. به لطف رشد یوتیوب، استوری‌های اینستاگرام و فیسبوک، ریل‌های اینستاگرام و تیک‌تاک، تولید محتوای ویدئویی آسان‌تر شده است. بعضی از انواع محتوای ویدئویی عبارتند از:

 • ویدئوهای معرفی
 • پشت صحنه
 • ویدئوهای اشتراکی با اینفلوئنسرها

11. ساخت اقدام برای عمل ( CTA – Call to Action )

کال تو اکشن‌ها به اندازه‌ای مهم هستند که تقریبا 90% کاربرانی که به تیترهای شما در وب‌سایت نگاه می‌کنند به این بخش هم نگاه می‌کنند. CTA ها به شدت در بالا بردن نرخ تعامل در وب‌سایت‌های تک صفجه‌ای ( Landing Page ) اهمیت دارند.

یک CTA خوب این نتایج را به همراه خواهد داشت:

 • جذاب بودن بر اساس خواسته‌های مشتری
 • به راحتی و آسان توسط کاربران مشتری پیدا می‌شوند
 • ایجاد راهی مناسب برای هدایت مشتری به صفحه مورد نظر

برای انتخاب بهترین CTA می‌توانید از تست A/B استفاده کنید. این آزمون در تحقیقاتی که به عمل می‌آورد مناسب‌ترین CTA را برای شما پیدا می‌کند. شما می‌توانید دو نوع اقدام برای عمل را در یک زمان معین که کار متفاوتی انجام می‌دهند انتخاب کنید و موردی که بیشترین نرخ تبدیل ( Conversion Rate ) را داشته است، انتخاب کنید.

منبع عکس

12. بهبود تجربه مشتری در افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ

تجربه مشتری مثبت وفاداری برند شما را بالا می‌برد. اکثر کاربران بر این معتقدند که یکی از دلایل اصلی خریدشان تجربه کاربری راحت و سریع بوده است. گفتگوی آنلاین یا اتوماسیون سرویس مشتری یکی از ابزار کاربردی برای شخصی سازی تجربه کاربر و زیاد کردن تعامل او با پلتفرم شما می‌باشد. اگه مشتری در جایی از وبسایت با کلمه‌ای مثل Affiliate Marketing روبرو شود و معنی آن را نداند، احتیاج به یک درگاه ارتباطی دارد تا بتواند در سریعترین راه ممکن از شما سوال خود را بپرسد.

بازخورد مثبت مشتری نیز افزایش فروش را به همراه خواهد داشت. آمار نشان می‌دهند:

 • 97% افراد قسمت نقدهای مردمی و منتقدین را مطالعه می‌کنند
 • 78% مشتریان به نقدهایی که برای یک محصول نوشته شده است را به اندازه پیشنهادات آن اعتماد دارند
 • نقدهای آنلاین 67% بر تصمیمات مشتریان در خرید یک محصول تاثیر گذار است

راه‌اندازی دیجیتال مارکتینگ برای افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات دیجیتال قطعا یکی از قابل اعتمادترین راهکارها برای افزایش فروش شما می‌باشد.  مهمتر از آن، اگر شما قصد راه‌اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ، استراتژی بازاریابی مجدد، تولید محتوا یا CTA دارید، تبلیغات دیجیتال به شما اجازه می‌دهد تلاش‌هایتان در این راستا را دنبال و ارزیابی کنید. این امر حیاتی است که از این ارزیابی‌ها استفاده کنید، استراتژی‌هایتان را به درستی ایجاد کنید و تصمیمات هوشمندانه‌ای برای کسب و کارتان بگیرید.

مواردی که بالا از آن‌های به عنوان راه‌کارهای اصلی تبلیغات دیجیتال نام برده‌ایم در افزایش احتمال موفقیت و میزان فروش کسب و کار شما تاثیر مستقیم خواهند داشت.

منابع:

flippingbook.com


 حالا که با راهکارهای موثر افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ مطلع شدید، این خبر رو بهتون بدم که ما در سایتمون تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ را ارائه میدیم و شما میتونید با استفاده از فرمهای درخواست یا تماس با شماره تلفن‌های ذکر شده در سایت از این خدمات عالی بهرمند بشوید.

   من شایان هستم و در قسمت طراحی وب‌سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس فعالیت دارم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

   خوشحال می‌شم اگه نظر یا انتقادی دارین برام بنویسید.

ارسال نظر
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها