پندپلاس
آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس
آدرس پستی
تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای خیابان سرافراز برج دریای نور طبقه چهار واحد۴۰۴
تماس بگیرید

     اخیراً در فروشگاهی که به تازگی بخش بازی‌ها به آن اضافه شده، یک بوردگیم (Board Game) که درباره برندسازی بود نظرم را جلب کرد و آن را خریدم. برای برنده شدن در بازی، باید شرکت مرتبط با رنگ‌ها را در فلش کارت نام ببرید یا کسب‌وکاری را که تبلیغات آن شخصیت تکراری را نشان می‌داد نام ببرید یا حتی شعاری که برای یک محصول را ارائه شده است را تشخیص دهید.

     بازی به‌طور تکان‌دهنده‌ای آسان است، بیشتر به این دلیل که شرکت‌های شامل آگاهی از برند عالی و حتی هویت بهتر با برند دارند. هویت برند در کانال‌های بازاریابی شما و در طول سفر مشتری کلیدی است ، حتی اگر شرکت شما در یک بازی رومیزی قرار نگیرد.

     در این مطلب ما شش استراتژی را برای اطمینان از هویت برند به اشتراک می‌گذاریم. ما به نحوه ایجاد دستورالعمل‌های برند، نحوه استفاده از داستان و بیانیه ماموریت برند خود، نحوه ترسیم صدای برند خود و موارد دیگر خواهیم پرداخت.

قبل از اینکه به این استراتژی‌ها بپردازیم، بیایید به این موضوع بپردازیم که هویت برند چیست و چگونه می‌تواند منجر به کسب و کار بهتر شود.

هویت برند چیست؟

    همراستایی برند تمرینی است برای حفظ تمام ارتباطات، تصاویر و تعاملات شرکت شما با هویت برند شما.

    این روند جدیدی نیست، اما اخیراً چالش برانگیزتر شده است. به گفته فوربس، قبل از اینترنت، بازاریابان باید اطمینان حاصل کنند که یک بیلبورد با تبلیغات تلویزیونی هماهنگ است. در حال حاضر، مشتریان انتظار تجربه یک برند منسجم را در سراسر کانال ها، از جمله وب سایت، نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌های بازاریابی، پیام‌های درون برنامه‌ای و تبلیغات آنلاین دارند. و این علاوه بر تبلیغات، بیلبوردها یا سایر رسانه‌های تبلیغاتی خارج از خانه است.

هم راستا نگه داشتن همه این کانال‌ها کار سختی است، اما نتیجه آن ارزشش را دارد.

پس چرا هویت برند برای کسب و کار شما اهمیت دارد؟

     برندسازی به مردم کمک می‌کند تا شرکت یا محصول شما را بشناسند. وقتی با هویت برند در کانال‌ها سازگار باشید، به مردم کمک می‌کنید برند شما را بشناسند و به سرعت با آن آشنا شوند.

     این مهم است زیرا اکثر مصرف کنندگان انتظار دارند یک تجربه برند منسجم را در سراسر کانال‌ها تجربه کنند، اما احتمال خرید خدمات یا محصولاتی از برندی که می‌شناسند و به آن اعتماد دارند نیز بیشتر است. در واقع، ثبات یک برند در سراسر کانال‌ها می‌تواند درآمد را تا ۲۳ درصد افزایش دهد.

 

برند سازی

 

     مزایای هویت برند منحصر به رشد پایگاه مشتری شما نیز نیست. ۸۲ درصد از مردم قدرت برند را به عنوان یک نکته کلیدی در سرمایه گذاری در یک شرکت می‌دانند. حتی اگر در حال حاضر درآمدی نداشته باشند، این اطلاعات مفیدی است. هویت برند شما به کارشناسان کمک می‌کند تا میزان اعتبار شرکت شما در صنعت شما را تعیین کنند.

     تمرکز بر هویت برند شما می‌تواند به رشد آگاهی، تثبیت قدرت شما و حتی ایجاد درآمد کمک کند. در اینجا نحوه اطمینان از ثابت ماندن برند شما در کانال‌های بازاریابی و در طول قیف بازاریابی آورده شده است.

آیا به وعده برند خود عمل می کنید؟

     یک وعده برند به مشتریان شما می‌گوید که چه انتظاراتی از برند شما دارند. این بیانیه کوتاهی است که به طور مختصر توضیح می‌دهد که شما چه کاری و برای چه کسی انجام می‌دهید.

     یک وعده قوی و متعهد به برند، ارزش شرکت شما را برجسته می‌کند و برند شما را هم با مشتریان و هم با کارمندان مرتبط می‌کند. همچنین باید به تجربه محصول شما تبدیل شود، متناسب با آنچه کاربران شما انتظار دارند.

     هویت برند به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که وعده برند خود را انجام می‌دهید و از ناامید کردن مشتریان (و کارمندان) خودداری می‌کنید.

چگونه از هویت برند اطمینان حاصل کنیم؟

     اکنون که در مورد اینکه هویت برند چیست و چرا برای کسب و کار شما مهم است، آگاه هستیم، بیایید در مورد اینکه چگونه از هویت برند در کانال‌های بازاریابی و در سراسر قیف اطمینان حاصل می‌کنید صحبت کنیم.

۱. دستورالعمل‌های برند را برای شرکت خود ایجاد کنید

     هویت بصری برند شما احتمالاً اولین چیزی است که کسی با آن در تعامل است، و همچنین چیزی است که مشتریان بالقوه و مشتریان شما به تعامل با آن ادامه خواهند داد. از آنجا که بسیاری از اطلاعات ما هر روز به صورت آنلاین مصرف می‌شود، این تصویر احتمالاً شامل وب سایت، تبلیغات جستجو یا نمایه‌های شبکه‌های اجتماعی شما می‌شود. اما این می‌تواند یک تبلیغ ویدیویی YouTube، یک بنر نمایشی یا یک پست مهمان در یک وبلاگ صنعتی باشد. این می‌تواند یک تبلیغ مترو، یک ایمیل وبینار، یا کالای یک کنفرانس اخیر باشد.

     مردم از طریق همه این کانال‌ها با برند شما تعامل خواهند داشت و شما باید با وجود رسانه‌های مختلف یک تجربه ثابت ارائه دهید. به همین دلیل مهم است که تمام هویت بصری برند شما به خوبی تعریف شده باشد. بهترین راه برای اطمینان از هویت برند در اینجا، ایجاد دستورالعمل‌های بصری واضح است که باید شامل این عناصر باشد:

  • لوگوها
  • تایپوگرافی
  • سبک‌های تصویر
  • سبک‌های ترکیب بندی
  • الگوهای رنگی به یاد ماندنی

     تعریف این عناصر یک شروع عالی است، اما برای اطمینان از استفاده مداوم از این عناصر بصری باید اطلاعات بیشتری را برای زمینه در راهنمای سبک برند ارائه دهید.

     به عنوان مثال، شما باید نحوه استفاده از طراحی لوگوی خود را در برابر رنگ‌های پس‌زمینه مختلف مشخص کنید، و می‌خواهید بنویسید که کدام فونت‌ها برای سرتیتره‌ها، پاراگراف‌های بدنه، زیرنویس‌ها و متن‌های دیگر قابل قبول هستند. همیشه ایده خوبی است که لیست مشخصات خود را کامل کنید زیرا این امر سابقه‌ای را برای همه تصاویر برند تجاری، محتوا و استفاده از لوگوی شما در هر زمینه مشخصی ایجاد می‌کند.

     به عنوان مثال، نتفلیکس یک راهنمای واقعا عالی برای استفاده از دارایی های بصری خود، از جمله نحوه استفاده نکردن از لوگو دارد.

 

نتفلیکس

     این ممکن است بیش از حد به نظر برسد، به خصوص اگر یک تیم بازاریابی کوچک هستید. اما نوشتن تمام موارد قابل قبول، تضمین می‌کند که اعضای تیم جدید دستورالعمل‌های یکسانی را دریافت می‌کنند و هر کسی که سؤالی دارد می‌تواند استانداردهای بصری یکسان را دوباره بررسی کند.

پندپلاس در زمینه ساخت برند و طرح آن، برای شما بهترین نتیجه رو به ارمغان بیاره.

۲. بر روی برندسازی داخلی تمرکز کنید

     تمام نمونه‌های بصری برند را از آخرین نقطه به یاد دارید؟ بیلبوردها، تبلیغات جستجو، نمایه‌های اجتماعی، پست‌های مهمان – و فهرست یکی می‌شود. خوب، اگر فراتر از تصاویر بصری گسترش پیدا کنیم،  بیشتر به دست می‌آوریم. ایمیل‌های تایید، وبینارهای بازاریابی، پست‌های وبلاگ، البته پیامک‌های تیم فروش، تماس‌های اعلام حضور با پشتیبانی مشتری یا پست‌ها در جامعه آنلاین شما می‌باشند.

     همه این تعاملات، حتی کوچکترین پیام ها، نشان دهنده برند شما هستند. برای اطمینان از هویت، باید هر تعاملی را به عنوان یک تجربه برند در نظر بگیرید.

اینجاست که هر دو برند داخلی و خارجی وارد می‌شوند.

     برندسازی خارجی چیزی است که همه ما با آن آشنا هستیم. اینکه چگونه شرکت شما خود را به مشتریان و متخصصان صنعت متمایز می‌کند. اگر می‌خواهید در مورد چگونگی تقویت مجدد برندسازی خارجی خود بیشتر بدانید، می‌توانید روندهای برندسازی در سال ۲۰۲۲ را بررسی کنید.

برندسازی داخلی جایگاه و مفهوم هویت برند شما برای کارمندان مجموعه می‌باشد.

برندسازی داخلی

برندسازی داخلی

 

     کارمندان شما اغلب نماینده برند شما هستند، بنابراین مهم است که هویت برند را درونی کنند تا هویت برند داخلی را کنترل کنند. مطمئن شوید که کارمندان شما همان پیام‌هایی را می‌شنوند که مشتریان بالقوه شما می‌شنوند، تصاویر مشابه برند را می‌بینند، و در همان داستان برند شرکت می‌کنند.

۳. از داستان برند خود و بیانیه ماموریت خود استفاده کنید

     داستان برند شما توضیح می‌دهد که چرا وجود دارید، و بیانیه ماموریت شرکت شما بیان می‌کند که برای چه چیزی تلاش می‌کنید. اینها ابزارهای مفیدی برای هویت برند هستند. شما می توانید از این دو عبارت به عنوان هدف برای برندسازی خود استفاده کنید. هر کاری که انجام می‌دهید باید با روایت برند شما مطابقت داشته باشد، بر اساس داستان شما باشد و در راستای ماموریتتان باشد.

     اگر هنوز داستان برند ندارید، ارزش آن را دارد که برای ایده پردازی و تعریف آن وقت بگذارید. روی شناسایی اینکه چرا شرکت شما امروز وجود دارد و چگونه به وجود آمده است تمرکز کنید. وقتی در حال نوشتن هستید، مطمئن شوید که داستان برند شما ساده است و تخصص خود را محدود نگه دارید تا متقاعد کننده و به یاد ماندنی بماند.

     به طور مشابه، شما باید یک بیانیه مأموریت به خوبی تعریف شده داشته باشید. این تعریف هدف شرکت و آنچه برای دستیابی به آن تلاش می کنید را مشخص می کند. هنگامی که این را می نویسید، به جای هدف تجاری، روی چشم‌انداز نهایی تمرکز کنید.

     به عنوان مثال، هدف تجاری Sweetgreen احتمالا فروش سالادهای بیشتر یا افتتاح فروشگاه های بیشتر برای فروش سالاد بیشتر به افراد بیشتر است. سالادهای گران قیمت، تازه و خوشمزه. اما در اینجا بیانیه ماموریت آن است:

ماموریت ما الهام بخشیدن به جوامع سالم تر با اتصال مردم به غذای واقعی است.

در اینجا، Sweetgreen روی  چشم‌انداز نهایی تمرکز می‌کند – نه فقط در سالادها ، بلکه تأثیرگذاری بر نوع تغذیه عمومی.

sweetgreen

۴. صدای برند خود را مشخص کنید

     به عنوان یک بازاریاب محتوا، پست‌های وبلاگ زیادی را می خوانم و با نویسندگان مختلف زیادی کار می کنم. با این حال، وقتی به طور منظم با نویسندگان کار می کنم، متوجه الگوها می‌شوم. بعضی با لحن دوستانه و صمیمی با مشتری تعامل می‌کنند. یکسری هر زمان که فرصت پیدا کنند، یک “پس” به انتهای جملاتشون اضافه می کنند. و بعضی دیگر طرفدار یک شیوه دیوانه کننده با تعداد زیادی جملات کوتاه و ساده هستند.

     این الگوهای انتخاب کلمات و ساختار جمله، صدای متمایز نویسنده را توسعه می‌دهد که به سرعت قابل تشخیص می‌شود. همین الگوها می‌توانند به برند شما کمک کنند تا صدای برند جذاب و قابل شناسایی را تعریف کنید.

بر اساس موسسه بازاریابی محتوا، دستورالعمل‌های صوتی برند شما باید شامل دیدگاه‌هایی در موارد زیر باشد:

  1. طول کلمه
  2. طول جمله
  3. کلیشه ها
  4. واژگان
  5. انقباضات
  6. محاوره ها
  7. ضمایر

     از آنجایی که کانال‌های مختلف سطوح رسمی متفاوتی دارند، مثلاً اشکالی ندارد که کاغذهای سفید در توییت‌های شما کمی تغییر کند. به همین دلیل داشتن یک راهنمای لحن و صوتی که شامل مسیرها و مثال‌هایی برای هر کانال باشد، ایده خوبی است.

     مطمئن نیستید برای صدای برند خود از کجا شروع کنید؟ ابتدا به محتوای فعلی خود نگاهی بیندازید. توجه داشته باشید که در کجا تفاوت‌های بزرگ وجود دارد، و سپس در نظر بگیرید که چه چیزی را می‌خواهید حفظ کنید و چه چیزی را می‌خواهید تغییر دهید.

 

صدای برند

۵. با هویت برند برای مشتریان بالقوه متوقف نشوید

     ما قبلاً در مورد مزایای ثبات در کانال‌های بازاریابی شما صحبت کرده‌ایم. هویت برند برای بازاریابی و تبلیغات حیاتی است، اما برای تعامل با مشتری نیز حیاتی است

     سازگار ماندن با نام برند خود نیز یکی از بهترین روش‌های استفاده از کاربر است. همان صدای جذاب برند، داستان قانع کننده و تصاویر جذابی که باعث شد شما در برابر رقبا متمایز شوید، می‌تواند به کاربران شما کمک کند پس از استفاده از محصول، با برند شما ارتباط برقرار کنند.

     رنگ‌های برند ثابت هستند. حتی مهمتر از آن، موسیقی شادی بخش و ارائه نیز سرزنده است. این ویدیو با حروف‌هایی مانند «این داستان ادامه دارد» و «برترین»، در عین آموزنده بودن، طنز و جذابیت احساسی را اضافه می‌کند.

     ماندن در برند در جذب مشتری و در نهایت از آن به عنوان حفظ مشتری بهتر و حتی تعامل بهتر با کاربر کمک می‌کند.

۶. دستورالعمل‌های خود را برای هویت بهتر با برند به اشتراک بگذارید

     هویت برند با بازاریابی شروع و متوقف نمی‌شود، بلکه باید مطمئن شوید که برند خود را از داخل همسان می‌کنید. زمانی که در مورد اینکه چرا برندسازی داخلی مهم است، به این موضوع پرداختیم. آخرین مرحله منطقی؟ دستورالعمل‌های برند خود را در دسترس همه افراد سازمان خود قرار دهید.

     بهترین راه برای انجام این کار ساده است: یک سند یا صفحه به اشتراک گذاشته شده ایجاد کنید و به همه اطلاع رسانی کنید. این سند می‌تواند در یک درایو شرکت یا در یک سایت تک صفحه‌ای تجاری وجود داشته باشد، تا  همه افراد شرکت به مشاهده آن دسترسی داشته باشند. شما باید این سند را به روز نگه دارید و مطمئن شوید که سهامداران را در مورد هرگونه تغییر بزرگ، آگاه کنید.

تمرکز خود را روی هویت برند نگه دارید

     مزایای هویت برند می‌تواند برای کسب و کار شما بسیار زیاد باشد. برند بهبود یافته، وفاداری قوی‌تر به برند، افزایش درآمد و حتی حفظ مشتری بهتر. بنابراین از این نکات برای تمرکز بر هویت برند استفاده کنید تا بتوانید از همین امروز شاهد این مزایا برای شرکت خود باشید!

 – هویت برند دورمین مرحله از راه های افزایش فروش می‌باشد. تا اینجا با هویت برند و نیازهای مشتری آشنا شده‌اید. در مقاله “۱۲ راهکار موثر برای افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ” ۱۰ راهکار دیگه برای کمک به افزایش فروش رو معرفی کردیم.

منابع‌:    chameleon.io


   حالا که با هویت برند آشنا و از اهمیت اون مطلع شدید، این خبر رو بهتون بدم که ما در سایتمون خدمات در این حوزه ارائه میدیم و شما میتونید با استفاده از فرم مشاوره  یا تماس با شماره تلفن‌های ذکر شده در سایت از این خدمات عالی بهرمند بشوید.

      من کوروش هستم و در قسمت طراحی وب‌سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ پندپلاس فعالیت دارم . امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

خوشحال می‌شم اگه نظر یا انتقادی دارین برام بنویسید.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ثبت درخواست،

مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

ارسال نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها